Jak samodzielnie położyć tapetę?

jak kłaść tapetę

Prawidłowe przyklejenie tapety to połowa sukcesu w tworzeniu oryginalnego wnętrza. Dlatego ktoś powierza tę pracę profesjonalistom a ktoś inny decyduje się na samodzielne położenie tapety. Ale w każdym przypadku warto poznać technologię klejenia tapet i drobiazgi zapewniające nienaganną jakość. Przygotowanie ściany do pracy to usunięcie starej powłoki, położenie gładzi dla uzyskania doskonałego efektu, zagruntowanie powierzchni, usunięcie przedniej części z przełączników i gniazd.

Jak samodzielnie położyć tapetę?

Zestaw podstawowych zasad samodzielnego kładzenia tapety przedstawia się następująco:

 • Klimatyzator i wentylator są wyłączone do całkowitego wyschnięcia kleju.
 • Drzwi i okna są zamknięte, aby nie było przeciągów.
 • Temperatura powietrza w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż +15 i nie wyższa niż +32.
 • Ważne jest ogrzewanie, ponieważ czas schnięcia tapety przyklejonej do zimnej ściany jest 2-3 razy dłuższy.
 • Końce pasków na suficie i podłodze są cięte nożem technicznym
 • Aby ustalić, czy można przykleić pasek tapety bez dopasowania wzoru, należy zapoznać się z oznaczeniami na opakowaniu.

Prawidłowa technika samodzielnego kładzenia tapet

Obliczanie liczby potrzebnych rolek do wyklejenia danej powierzchni, to sekwencja działań matematycznych, które ułatwią obliczenie ilości potrzebnych materiałów:

 • Zmierzenie obwodu pomieszczenia i podzielenie go przez szerokość tapety, aby uzyskać liczbę pasków do położenia. Nie można zapominać przeliczyć wartości na jeden system: jeśli obwód jest mierzony w metrach, należy go podzielić przez szerokość przeliczoną na metry.
 • Zmierzyć wysokość sufitu. Jeśli jest mniejsza niż 2,5 m, jedna rolka daje 4 paski, jeśli jest więcej – 3 plus przycięcia.
 • Podzielić całkowitą liczbę pasków przez 3 lub 4. To jest liczba rolek.

Zaokrąglić się wszystkie dane. Zawsze trzeba kupić 1 zapasową rolkę, szczególnie, jeśli wybrano model wzorzysty. Im jest szerszy, tym więcej tapety będzie potrzebne do jego dopasowania. Osoby początkujące mogą podzielić ścianę w paski ołówkiem, aby nie pomylić się w obliczeniach lub skontaktować się z konsultantem w sklepie z tapetami.

A co z klejem do tapet?

Powierzchnie otynkowane i zagruntowane pokrywane są wodnym roztworem kleju. Ważne! Zagruntowana powierzchnia musi całkowicie wyschnąć, dopiero wtedy można przystąpić do klejenia. Konsystencja kleju musi być dostatecznie lepka, aby utrzymać tapetę na całej szerokości paska, musi być płynna, aby można ją było równomiernie rozprowadzić na obrabianych powierzchniach. Instrukcje i dawkowanie są podane na opakowaniu. Roztwór przygotowuje się tuż przed przyklejeniem tapety. Optymalna ilość to 3-4 paski.

kładzenie tapet

Instrukcje krok po kroku dotyczące samodzielnego klejenia tapety

Po przygotowaniu powierzchni ścian i zdemontowaniu wszystkich niezbędnych elementów pomieszczenie jest czyszczone. Podłoga pokryta jest folią. Wykonuje się znakowanie i wycina 5-6 pasków tapety. Rozcieńcza się klej i zaczyna się kleić tapetę. Kolejność nakładania tapety na ściany zależy od rodzaju tapety.

Jak przykleić tapetę: podstawy i niuanse?

Pracę kładzenia tapet rozpoczyna się od okna w dowolnym kierunku, dzięki temu ruchowi będzie mniej wycinków. Następnie trzeba wycofać się z okna otwierając odległość równą szerokości paska tapety minus 5 cm i narysować pionową linię za pomocą pionu i ołówka. Będzie to punkt wyjścia do przyklejenia pierwszego paska. Jeżeli okazało się, że zachodzi niewielka zakładka, wtedy nadmiar będzie musiał zostać odcięty. Nie należy kierować się framugą drzwi lub rogiem pokoju, ponieważ rzadko są ściśle pionowe.

Jak przykleić tapetę papierową i tapetę winylową?

Trzeba położyć płótno wzorem w dół na podłodze. Za pomocą wałka lub pędzla z długim włosiem nanieść na tapetę klej, nie pozostawiając żadnych szczelin. Złożyć górny koniec w kierunku środka, a następnie dolny koniec. Pozostawić paski tapety na 10 minut, można przygotować kilka pasków na raz, ale po każdym naniesieniu kleju ostrożnie usuń jego resztki z podłogi, aby nie poplamić przedniej strony następnego paska. Gotowość tapety papierowej do położenia na ścianie jest łatwa do sprawdzenia. Jeśli paski nadal się zwijają, nie są jeszcze gotowe.Trzeba wejść na drabinę wziąć nasączone klejem plaski za górną krawędź i przymocować do ściany, biorąc pod uwagę górne naddatki. Dopasować bok do narysowanego pionu, aby tapeta leżała płasko. Ostrożnie trzeba obchodzić się z winylem, ponieważ niektóre modele mają możliwość rozciągania.

Przyklejanie tapety z włókniny i z włókna szklanego

Mieszankę klejową nakłada się bezpośrednio na ścianę. Technologia jego nakładania jest taka sama, jak w poprzednim przypadku. Zaletą tapety flizelinowej jest to, że nie rozrywa się przy klejeniu. Jeśli położono pasek nierówno, można ostrożnie ponownie go przykleić. Nie wszyscy fachowcy tną włókniny, niektórzy odcinają rolkę po położeniu przy ścianie. Jeśli robi się to samo dla swojego produktu z wzorem, trzeba zwrócić uwagę na jego kierunek i zachować ostrożność podczas pracy z włóknem szklanym. Kruszy się i może powodować podrażnienia, Ciało, w tym dłonie i twarz, muszą być chronione.

Co zrobić po zamocowaniu tapety na ścianie?

Po umieszczeniu pasków tapety na ścianie należy pozbyć się nadmiaru kleju i powietrza. Aby to zrobić, trzeba użyć wałka do tapet. Jeśli tapeta ma teksturę i narzędzie może je uszkodzić, lepiej użyć pędzla lub wilgotnej gąbki. Przesuwać środek od góry do dołu, przesuwając pozostały roztwór kleju, a następnie od środka na boki, zgodnie ze wzorem w jodełkę. Nie naciskać mocno wałka, aby uniknąć rozdarcia. Następnie przetrzeć całą tapetę wilgotną szmatką, aby usunąć wszelkie ślady kleju. Kolejny krok to odcięcie nadmiaru, aby to zrobić, trzeba nacisnąć krawędź tapety szpachelką konstrukcyjną i usunąć niepotrzebną część nożem. Jeśli nie uda się tego wyciąć prosto, w porządku: krawędź zniknie pod sufitem lub listwami podłogowymi.

Paski dekoracyjne na ścianach – czy nadal są modne?

tapety do sypialni

Odkąd tylko istnieją tapety na ścianę, nieodzownie towarzyszą im tak zwane „bordery”, a zatem paski dekoracyjne, które od tych pierwszych nie różnią się materiałem wykonania ani fakturą, ale przede wszystkim wysokością. Ich zastosowanie jest proste: mają pełnić funkcję dekoracyjną. To jednak, w jaki sposób je wykorzystamy, by czerpać z nich pełnię zależy już tylko od nas.

Jako że same tapety, po długim uleganiu farbom i innym rozwiązaniom w pokrywaniu ścian, wróciły do łask i są bardzo chętnie wykorzystywane we współczesnych aranżacjach, obecnie modne są też owe paski dekoracyjne. W tym krótkim artykule zastanowimy się nad tym, co można dzięki nim osiągnąć i jaki pasek tak właściwie powinniśmy wybrać, aby spełniał on swoją funkcję. Z góry zaznaczyć musimy, że bogata selekcja owych pasków w cenach niskich i mocno konkurencyjnych dostępna jest na łamach naszego outletu.

Co można osiągnąć stosując paski dekoracyjne na ścianach?

Jak już wspomnieliśmy, paski dekoracyjne nie pełnią żadnej praktycznej funkcji w aranżacji wnętrz – są jedynie, albo też „aż” ozdobą. „Jedynie”, bo pozory każą uważać je za niewielkie i mało znaczące. „Aż”, bo – odpowiednio dobrane – potrafią rzucać się w oczy i nadawać wystrojowi danego wnętrza charakteru oraz uwydatniać jego zalety. Dzięki paskom dekoracyjnym możemy:

 • oddzielić ścianę od sufitu – jeżeli nie mamy pomysłu na to, aby zrobić płynne przejście ze ściany na sufit… nie musimy tego robić. Możemy sięgnąć po paski dekoracyjne, które w stylowy sposób oddziela te dwie części każdego pomieszczenia, nie wprowadzając na siłę przejścia między każdą z nich;

 • podzielić ścianę na pół – w dzisiejszych czasach bardzo często stawia się na dwie różne tapety albo wykańczanie jednej części ściany tapetą, a drugiej – farbą. Paski dekoracyjne potrafią w świetny sposób to umożliwić, oddzielając obie te części od siebie. Jeżeli więc nie mamy pomysłu na płynne przejście, a nagłe „odcięcie” tapety od farby (czy też dwóch różnych tapet – wariantów jest mnóstwo) nie wchodzi w rachubę, to właśnie na nie powinniśmy postawić;

 • oddzielić ścianę od podłoża – tapeta kończy się nie tylko przy styku ściany z sufitem, ale i w punkcie, w którym ściana styka się z podłożem. Jeśli listwa przypodłogowa to dla nas za mało, pasek dekoracyjny idealnie sprawdzi się w akcji. Bardzo często stosuje się tutaj symetrię, umiejscawiając pasek na samej górze i na samym dole ściany.

 • dopiąć wzór tapety głównej – bardzo często wzory na tapetach „ucinają się” w miejscach, w których po prostu nie wyglądają estetycznie. Choć zależy to od naszego rozplanowania, paski dekoracyjne pozwalają nam uniknąć niepożądanego efektu, w znakomity sposób dopinając wzór i sprawiając, że będzie on płynny i po prostu przyjemny dla oczu.

tapety ścienne

Na jaki pasek dekoracyjny powinniśmy się zdecydować?

Współczesny rynek tapet i wszelkiego rodzaju dodatków do nich jest naprawdę ogromny (czego dowodem jest chociażby asortyment naszego outletu) i choć jest to plusem, gdyż daje nam większe pole do popisu, potrafi też działać na naszą niekorzyść. Jak bowiem sięgnąć po taki pasek dekoracyjny, który będzie jednocześnie modny i pasujący do wystroju naszych wnętrz?

Okazuje się, że podstawą jest tutaj określenie, do którego pomieszczenia trafi dany pasek. Jeżeli będzie to kuchnia czy salon, lepiej jest postawić na wariant uniwersalny i ponadczasowy. Jeżeli z kolei będziemy chcieli ubarwić nim pokój własnego dziecka, wtedy nasze pole do popisu będzie duże, ale w pełni zależne od jego płci, zainteresowań i upodobań.

Niezależnie od tego, które pomieszczenie będziemy chcieli udekorować paskiem dekoracyjnym, powinniśmy zadbać o to, aby pasował on do ogólnego wystroju, a przede wszystkim do tapety, w towarzystwie której tego typu paski zwykle występują. Wszystko tutaj zależy od efektu, jaki planujemy uzyskać. Jeżeli chcemy ją dopełnić i nadać jej charakteru, nie powinniśmy znacząco odbiegać od jej kolorystyki. Jeżeli z kolei celujemy w kontrast i coś, co rzeczywiście rzuca się w oczy, powinniśmy dobrać odpowiedni dla tego model.

Plusem pasków dekoracyjnych jest zdecydowanie ich cena – zwłaszcza w miejscach takich, jak nasze – niektóre z nich sprzedajemy praktycznie za grosze. Pozwala nam ona eksperymentować i zaopatrzyć się w kilka rolek nawet zgoła odmiennych tematycznie, ale pozwalających nam rozeznać się w naszym guście. Bordery i paski dekoracyjne często występują w wersji samoprzylepnej – w ich montaż zwykle nie będziemy musieli angażować nikogo z zewnątrz. Daje nam to większą swobodę eksperymentowania – i tę swobodę postarajmy się jak najlepiej wykorzystać. 

Podsumowanie

Chcąc odpowiedzieć na pytanie z tematu tego artykułu trzeba powiedzieć jedno: tak, paski dekoracyjne na ścianach są modne. Nie nadal, a raczej „znowu”. Prawdą jest, że na jakiś czas zniknęły z wizji aranżacyjnych współczesnych projektantów – dziś jednak są niemal ich podstawą. Nie wahajmy się po nie sięgnąć – zwłaszcza, że nie wydamy na nie mnóstwa pieniędzy, a będziemy w stanie osiągnąć efekt niespotykany w żadnym innym mieszkaniu czy domu.

Rodzaje i zastosowania oklein meblowych

szafka okleina

Okleiny meblowe są czymś, co w stolarce wykorzystuje się już od bardzo dawna. Pozwalają na wiele, umożliwiając – w zależności od rodzaju – czy to nadanie meblom charakterystycznego i świeżego wyglądu, czy też innych funkcji, które zostaną przez ich właścicieli docenione w czasie eksploatacji mebli (to na nie, choć nie tylko, zazwyczaj trafiają). Wyróżnia się kilka różnych rodzajów oklein, przy czym każdy z nich odznacza się na tle innych innymi swoimi własnymi cechami charakterystycznymi. W tym artykule nakreślimy każdy z nich, skupiając się również na ich zastosowaniu w życiu codziennym. 

Podstawowe rodzaje oklein meblowych

Mianem oklein meblowych nazywa się grube folie lub forniry, albo też płyty drewniane (lub drewnopodobne), którymi pokrywa się bezpośrednio meble, ale nie tylko. Często trafiają również na wszelkiego rodzaju inne płaskie powierzchnie, zazwyczaj w celu ich ochrony, albo też poprawienia walorów dekoracyjnych. Konieczne jest równomierne pokrycie nimi powierzchni docelowej. Sama w sobie okleina jest sprzedawana w rolkach lub arkuszach, przy czym te drugie są zwykle skrojone na wymiar. W przypadku każdej z tych sprzedawanych w naszym sklepie nie ma problemu z ich dowolnym docięciem oraz dopasowaniem pod dowolny kształt i nawet mniej szablonowy wymiar. Poniżej prezentujemy trzy podstawowe i najbardziej popularne rodzaje oklein, po które sięga się zdecydowanie najczęściej.

Fornir naturalny

Okleiny tego typu powstają na bazie naturalnego drewna (przy czym tym najchętniej wykorzystywanym jest dąb i buk) i cechują się niskim poziomem grubości (maksymalnie 1 mm). Arkusze do produkcji okleiny pozyskuje się bezpośrednio z drewna, po czym właściwie się je ze sobą skleja  – dzięki temu całość cechuje się bardzo naturalnym wyglądem, zawsze unikalnym i niepowtarzalnym. Zabiera jednak ze sobą również wszelkie defekty obecne na „drewnie-dawcy”.

Fornir modyfikowany

Fornir modyfikowany zakłada wykorzystanie drewna egzotycznego, które następnie poddaje się skrawaniu i klejeniu. „Modyfikowanie” sprowadza się z kolei do mechanicznego kształtowania wzoru, ale też pozbywania się wszelkiego rodzaju niedoskonałości (w tym między innymi przebarwień). Fornir tego typu sprawdza się lepiej w aranżacjach jednolitych i spójnych.

PCV

Okleina meblowa powstała na bazie folii PCV jest odporna na promieniowanie, zarysowania oraz mycie i choć daleko jest jej do naturalności, daje możliwość dobrania niemal dowolnego jej wzoru – tych gotowych jest całe mnóstwo. Okleiny tego typu są bezzapachowe, nietoksyczne i przystosowane do kontaktu z alergikami.

Zastosowanie oklein meblowychokleiny meblowe

Choć pozory mogą sugerować, że okleiny meblowe są wymysłem dzisiejszych czasów, a ich historia nie sięga więcej niż kilkudziesięciu lat, tak naprawdę sięgali po nie już… w Starożytnym Egipcie. Choć wtedy zapewne nie występowała ona pod tą nazwą i nie uzyskiwała idealnie takiej samej formy, jak obecnie, jej zastosowanie było tożsame z tym znanym nam dziś. Szerzej stosowana była w Średniowieczu, jednak wtedy jeszcze pełniła rolę czysto dekoracyjną. Dziś – mimo, że ją również zachowała – wykorzystuje się ją między innymi do:

 • podnoszenia klasy produktu meblarskiego – dzięki okleinie meble zyskują na wartości. Jako że można nią pokryć nawet tańsze ich modele, są one w stanie wyglądać lepiej i… drożej;

 • zwiększania jego wytrzymałości – dzięki okleinie meble nie niszczą się – są odporne na zarysowania i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Owa okleina bierze je na siebie – w razie czego wystarczy dokonać jej wymiany, by cieszyć się meblem „katalogowym”;

 • poprawiania wyglądu i estetyki – dzięki okleinie można w znacznym stopniu modyfikować wygląd mebla, nadając mu charakteru i sprawiając, aby jeszcze lepiej wpisywał się w nasze indywidualne gusta;

 • zwiększania żywotności – z uwagi na fakt, że okleina meblowa chroni meble przed uszkodzeniami i czyni je trwalszymi, pozwala na dłuższe ich użytkowanie – jest więc świetnym wyborem dla wszystkich tych, którzy nie lubią wymieniać mebli zbyt często, a celują w wieloletnie ich użytkowanie;

 • poprawiania odporności na wilgoć – okleina pozwoli meblom pozyskać właściwości antywilgociowe. Umożliwia więc ich wstawienie w miejsca wcześniej dla nich niedostępne, w tym chociażby do łazienki czy też do pralni lub suszarni.

Oczywiście konkretnego zastosowania nie można przypisać każdemu rodzajowi okleiny. Wszystkie jednak dzielą dwie podstawowe cechy: wytrzymałość i trwałość. To właśnie one sprawiają, że okleiny cieszą się tak dużym zainteresowaniem, a nasz sklep oferuje tak duży ich wybór.

Podsumowanie

Nie bez powodu okleiny meblowe cieszą się tak dużym powodzeniem wśród wszystkich posiadaczy starych mebli, które chcą utrzymać w formie i odnowić, ale i nowych, których po prostu nie chcą narazić na zniszczenie. Okleina świetnie radzi sobie z kontaktem z dziećmi, które lubią psuć, niszczyć i broić. Niezależnie od tego, na który jej rodzaj się zdecydujemy, możemy być pewni jej trwałości i wytrzymałości. Właśnie dlatego cieszy się ona tak dużym zainteresowaniem również na łamach naszego sklepu.

Odklejająca się tapeta – co robić?

tapeta do sypialni

Posiadaczom pomieszczeń ze ścianami obklejonymi tapetami zdarza się zmagać się z ich odklejającymi się brzegami. Choć jednak większość osób borykających się  tym problemem uważa, że nie ma możliwości pozbycia się go bez konieczności zrywania całej tapety (lub chociażby jej fragmentu z defektem), rzeczywistość jest inna, a usterkę tę tak naprawdę bardzo łatwo jest naprawić. W tym krótkim poradniku skupimy się na wyjaśnieniu, w jaki sposób to zrobić, a przy okazji wyjaśnieniu, co leży u podstaw zrywającej się tapety.

Dlaczego tapeta się odkleja?

Przyczyn odklejającej się tapety może być mnóstwo, a wszystkie z nich nie są bezpośrednio związane z samą tapetą, a raczej z tym, w jaki sposób została położona. Do przyczyn tych należy między innymi:

 • niewłaściwe przygotowanie powierzchni pod tapetę – ściana, na której znajdzie się tapeta musi zostać nie tylko oczyszczona z pyłu i wszelkiego rodzaju tłuszczu, ale też – a może przede wszystkim – dokładnie wygładzona;

 • źle dobrany lub nieodpowiednio nałożony klej – bardzo często zdarza się tak, że ludzie sięgają po klej nienadający się do konkretnego rodzaju tapety, albo też oszczędzają na wyborze tego słabszej jakości. Zadbajmy o to, aby nasz był przeznaczony do takiej tapety, którą kupiliśmy;

 • niewłaściwy sposób klejenia tapety – klejenie tapety wymaga precyzji oraz odpowiedniego podejścia, wraz z zastosowaniem właściwych ilości kleju (w szczególności na brzegach, które są wyjątkowo narażone na odklejanie). 

Co robić, gdy mamy do czynienia z odklejającą się tapetą?

Walkę z odklejającą się tapetą powinniśmy rozpocząć od dokładnego zidentyfikowania problemu, z jakim się borykamy. Koniecznie przyjrzyjmy się nie tylko fragmentowi, który najbardziej rzuca się w oczy – miejmy na uwadze fakt, że cała tapeta była kładziona w dokładnie ten sam sposób. Skoro więc jeden kawałek się odkleja, być może inne też będą wykazywały tendencję ku temu? Znajdźmy więc wszystkie miejsca, w których zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości – to w ich obrębie będziemy działali, a jednocześnie zaoszczędzimy sobie stresu i problemów w przyszłości.

Jeżeli już wszystkie problematyczne miejsca zostaną przez nas zidentyfikowane, rozchylmy ich brzegi i pozbądźmy się ze ściany wszystkich pozostałych, zapewne częściowo wykruszonych fragmentów kleju – najlepiej będzie skorzystać przy tym z wąskiej szpachelki. Musimy jednak robić to precyzyjnie i uważnie – bardzo łatwo jest bowiem przebić nią samą tapetę. Zadbajmy też o dokładne oczyszczenie ściany, na którą trafi nowy klej. Usuńmy z niej kurz i pył, ale też wszystkie inne cząsteczki – najlepiej przy użyciu suchego pędzla.

Kolejny etap naszych prac naprawczych powinien zakładać nałożenie kleju na odklejone fragmenty – warto sięgnąć po preparat służący właśnie do podklejania tapet, który zazwyczaj występuje w niewielkiej tubce (ułatwiającej jego aplikację). Rozprowadzamy go na odlepionym fragmencie, koniecznie zaczynając od jego środka, a kończąc na brzegach. To właśnie o te ostatnie zadbajmy najbardziej. Dociśnijmy całość przeznaczonym do tego wałkiem, dbając o to, aby dociskane przez nas rogi i krawędzie dokładnie przylegały do podłoża (oraz do fragmentu obok – niedopuszczalne jest pozostawianie nieestetycznej szczeliny), a wewnątrz przyklejonego fragmentu nie tworzyły się bąbelki powietrza. Pamiętajmy też o usunięciu nadmiaru kleju, gąbką lub suchą ścierką – koniecznie zróbmy to bezpośrednio po jego nałożeniu. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy mogli przysporzyć sobie większej ilości problemów. klej do tapet

Poniżej przedstawiamy listę przedmiotów, które z pewnością przydadzą nam się przy pracach naprawczych przy odklejającej się tapecie:

 • odpowiedni klej – w bardzo wielu przypadkach to ten niewłaściwy jest przyczyną odklejania się tapety – upewnijmy się, że ten wybierany przez nas będzie właściwie do niej dopasowany i najwyższej jakości,

 • wąska szpachelka, która ułatwi nam usuwanie pozostałości po starym kleju,

 • miękki pędzel, najlepiej tak duży, jak to tylko możliwe – pozwoli nam efektywnie oczyścić ścianę przed położeniem nowego kleju,

 • specjalistyczny wałek do tapet, za pośrednictwem którego dociśniemy krawędzie tapety w bardzo dokładny i pewny sposób.

Poza samymi najwyższej jakości tapetami, nasz outlet oferuje również solidny i godny zaufania klej. Warto zaopatrywać się w niego właśnie u nas.

Podsumowanie

Choć problem związany z odklejającą się tapetą jest nader częsty, nie jest on czymś, co powinno nas odwodzić od postawienia na nią, a raczej czymś, co powinno skłaniać nas ku wykorzystaniu lepszych materiałów do jej kładzenia. Musimy mieć świadomość, że samo odklejanie tapety nie jest końcem świata, o ile tylko nie uszkodzimy jej w trakcie wstępnych oględzin czy radzenia sobie z tym problemem.

Pamiętajmy, by decydując się na tapetę nie poprzestawiać więc na jej wyborze. Tutaj bowiem mamy absolutną dowolność – mnóstwo ich rodzajów znaleźć można chociażby na łamach naszego outletu. Zadbajmy za to również o to, by zaopatrzyć się w odpowiednie środki do jej położenia. Tak, aby problemy z odklejaniem się jej zdarzały się rzadko, albo też nigdy.

Tworzymy przytulny salon na jesień

tapety ścienne

Nadchodzi jesień – pora roku, w trakcie której (obok zimy) w domu spędzamy zdecydowanie największą część naszego wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że chcemy uczynić nasz salon miejscem jak najbardziej przytulnym, kojarzącym się z ciepłem i pozwalającym nam odpocząć od szarugi na zewnątrz oraz uczynić spadający z nieba deszcz nie nieprzyjemnym, a jeszcze bardziej uzupełniającym atmosferę naszych czterech kątów. Przygotowania do jesieni warto rozpocząć jak najwcześniej, gdyż ta lubi zaskakiwać i choć nie musimy radykalnie zmieniać naszego salonu, możemy wprowadzić do niego nieco odświeżenia. Takiego, które zerwie z pełnym luzu letnim wystrojem, a wprowadzi aranżację ciepłą, przytulną i rzeczywiście gotową na zimniejsze i bardziej przygnębiające dni.

Checklista – które elementy salonu musimy dostosować do jesiennej pory roku?

Choć jesieni większość z nas nie kojarzy z czymś długo wyczekiwanym, może – i powinna – być dla nas czasem zmian. Niewielkich lub dużych, powierzchownych lub dogłębnych, ale zawsze powiązanych z aranżacją naszego salonu. Podobnie, jak nasze nastawienie, ten powinien dostosować się do zmienionych niemal o 180 stopni (w stosunku do lata) warunków pogodowych, pomagając nam w przetrwaniu ich, tworząc przytulną atmosferę, którą zabierzemy ze sobą w kolejną, nieco już milszą (bo bliższą wiośnie, ale też zawierającą w sobie Święta) zimę. Poniżej przedstawiamy krótką listę pięciu elementów aranżacyjnych, które mają największy wpływ na przygotowanie salonu na jesień. Odhaczając je wszystkie będziemy mieli pewność, że zrobiliśmy w tym kierunku absolutnie wszystko, co tylko powinniśmy zrobić.

 1. Pokrycie ściany – ściany są czymś, na co zwraca się największą uwagę bezpośrednio po wejściu do domu czy mieszkania. Pełnią również ważną rolę w salonie, gdyż – ze względu na współczesne trendy aranżacyjne – nie są już zasłaniane mnóstwem mebli. Warto zdecydować się na tapety, gdyż są one w stanie znacznie lepiej stworzyć klimat ciepła i przytulności. W większości sklepów, w tym i naszym, występują w bogatej gamie kolorystycznej, a ich układanie jest łatwe i nie wymaga udziału specjalisty. Tapety, zwłaszcza te z outletu, nie kosztują wiele – zmieniają jednak zdecydowanie najwięcej, a na jesień są istotnym elementem obowiązkowym.

 2. Oświetlenie – przytulność w salonie w dużej mierze jest definiowana przez właściwie dobrane oświetlenie, koniecznie takie, którego natężenie jesteśmy w stanie we właściwy sposób regulować. Zadbajmy nie tylko o oświetlenie główne – postarajmy się móc je wyłączyć na rzecz mniejszych lampek. Całości mogą uzupełniać świece – zapachowe lub zwykłe. Klimat osiągany przy ich zastosowaniu jest niezastąpiony.

 3. Zasłony – zmieniając wystrój ścian nie sposób jest zmienić również i zasłon, które zawsze powinny do nich pasować. Mówi się, że w każdym domu powinno być ich kilka. Warto, abyśmy my do tego się zastosowali, te jesienne wybierając w rytm naszej tapety.

 4. Koce, poduszki i narzuty na sofę – te wszystkie elementy stanowią rzeczy niezbędne do osiągnięcia klimatu ciepła i przytulności. Niech będą nie tylko przyjemne w dotyku, ale i ładnie komponujące się z całym wnętrzem. Nie stawiamy na kontrast – jesienią liczy się stonowanie i uspokojenie.  
 5. Niewielkie dodatki dekoracyjne – jak to się często mówi, diabeł tkwi w szczegółach. Sprawdza się to przy aranżowaniu własnego salonu i dostosowywaniu go do nadchodzącej jesieni. Zadbajmy więc o odpowiadające jej dodatki, które choć nie kosztują dużo, są w stanie naprawdę dużo zmienić. Zwłaszcza, jeśli dopasujemy je do pozostałych dobranych przez nas rzeczy.

Salon uniwersalny czy też sezonowy? tapety salon

Czytając ten artykuł z pewnością wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto sięgać po rozwiązania typowo sezonowe, zamiast stworzyć salon uniwersalny, wyglądający dobrze o każdej porze roku, a zarazem z żadną zupełnie się niekojarzący. Oczywiście, tego typu uniwersalne salony są wciąż w modzie, a przede wszystkim stanowią bardziej ekonomiczne rozwiązanie. W ich przypadku można pokusić się o zmianę zaledwie niewielkich elementów dekoracyjnych w taki sposób, by oddawały klimat tworzony właśnie przez jesień, ale i zachęcały do wieczornych posiedzeń przy kominku lub przy oknie.

Salonu na jesień nie musimy diametralnie zmieniać. Same tapety są w stanie wprowadzić mnóstwo nowego przy jednoczesnym dość niewielkim koszcie całkowitym. Zwłaszcza, jeśli postawimy na te pochodzące z outletu – takiego, jak nasz. Jeżeli zgrabnie ubierzemy to w dodatki, z pewnością efekt będzie zauważalny i odczuwalny.

Podsumowanie

Przygotowania na jesień nie powinny zakładać wyłącznie zakupu cieplejszej kurtki, szalika i czapki, ale również właściwego zaaranżowania salonu i dostosowania go do pory roku, w której zazwyczaj spędza się w nim najwięcej czasu. Nasze prace dostosujemy do możliwości finansowych – nie porywamy się a coś, na co po prostu nie jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Postawmy na klimat, ale niekoniecznie taki osiągany za wszelką cenę. Koniecznie jednak coś zmieńmy, by uczynić tę ciężką w życiu każdego z nas porę nieco bardziej znośną.

 

Tapety zmywalne – zastosowanie

tapety do kuchni

Choć mogłoby się wydawać, że tapety już dawno odeszły do lamusa i zostały wyparte przez różnego rodzaju farby, współczesne trendy aranżacyjne coraz częściej ujmują ich zastosowanie w swoim obrębie. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się dziś tapety zmywalne, które są cenione nie tylko za swój nietuzinkowy wygląd, ale też trwałość oraz praktyczność. W tym krótkim artykule skupimy się na tym, jakie zastosowanie mają we współczesnych aranżacjach wnętrz, ale też gdzie sprawdzą się zdecydowanie najlepiej.

Zastosowanie tapet zmywalnych – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Współczesne trendy aranżacyjne zakładają bardzo częste łączenie salonów z kuchniami (w postaci tak zwanych aneksów), zwłaszcza w przypadku mieszkań oddawanych ich właścicielom w stanie deweloperskim. Połączenie tych dwóch pomieszczeń może być kłopotliwe właśnie ze względu na pokrycie ściany. Z jednej strony to powinno być klimatyczne i przytulne, jak przystało na takie obecne w salonie, a z drugiej – wytrzymałe na wilgoć, ścieranie i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. To właśnie w salonach z aneksem kuchennym najlepiej sprawdzą się tapety zmywalne, zapewniające ową wytrzymałość, ale jednocześnie zachowujące dowolność pod względem aranżacyjnym. Duże pomieszczenia to jednak nie wszystko – tego typu tapety znajdują swoje zastosowanie również w:

 • przedpokojach – to one narażone są na największe zabrudzenia – zwłaszcza jeśli często odwiedzają nas goście, a my sami mamy w domu psa; sprawdzają się również w sezonie jesienno-zimowym, w którym jesteśmy najbardziej zagrożeni wnoszeniem brudu z zewnątrz;
 • łazienkach – w tych pomieszczeniach, z uwagi na odporność na wilgoć, najbardziej sprawdzą się grube zmywalne tapety (w szczególnie te winylowe);
 • pokojach dziecięcych – dzieci są najbardziej skore do psot i nieszablonowych zabaw, które mogą skończyć się brudną ścianą – zmywalna tapeta pozwoli zapanować nad efektami tego typu zabaw;
 • kuchniach wolnostojących – choć wcześniej wspomnieliśmy już o aneksach kuchennych, tapety doskonale radzą sobie również w standardowych kuchniach, w obrębie których ściany są szczególnie narażone na występowanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń, mających swój zalążek w przygotowywanych w ich obrębie posiłkach.

Ogólnie rzecz ujmując, tapety zmywalne sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach najbardziej eksploatowanych i narażonych na zbieranie się brudu na ścianach. To tam najbardziej doceniona zostanie właśnie ich zmywalność. Nic jednak nie ogranicza nas do sięgania po nie wyłącznie w ich obrębie – można nimi pokryć ściany w absolutnie każdym pomieszczeniu, dając sobie tym samym szansę na jego szybkie odświeżanie.

Dlaczego tapety zmywalne są tak chętnie wybierane?

Dzisiejsze tapety zmywalne łączą w sobie praktyczność z bardzo wysoką estetyką – nie każą nam więc wybierać między tymi dwoma elementami, zgrabnie łącząc je w całość. Swoją popularność, również w obrębie naszego sklepu, zawdzięczają przede wszystkim swojej głównej właściwości – właśnie zmywalności. W przypadku zabrudzenia tego typu tapety, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką, by po prostu się go pozbyć – szybko, łatwo i skuteczne. Taką właściwość zawdzięczają nowoczesnym technologiom, które zapewniają im odporność nie tylko na kontakt z wodą, ale i mycie, a nawet szorowanie, każde z których nie wywołuje żadnych szkód dla powierzchni. tapety do salonu

Z uwagi na swoją praktyczność, tapety zmywalne potrafią służyć nam długimi latami – nie musimy wymieniać ich regularnie i często. Zachowują swój pierwotny wygląd przez bardzo długi czas. Nawet jeśli nie ubrudzimy ich w sposób znaczący, mycie ich może stać się częścią naszego generalnego sprzątania, a uzyskiwane za jego sprawą odświeżenie pozwoli nam cieszyć się ich oryginalnym wyglądem. Długowieczność zawdzięczają również swojej wytrzymałości, która znacznie przewyższa tę znaną ze standardowych farb oraz chociażby płytek, bardzo wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne .

Plusem tapet zmywalnych jest też fakt ich ogromnego zróżnicowania – można je kupić w wielu różnych wzorach i kolorach. Podobnie zresztą, jak ich papierowe odpowiedniki. Plusem jest też fakt, że kładzie się je w sposób bardzo prosty – w przeciwieństwie do płytek (które często widnieją w łazience czy kuchni), możemy się go podjąć samodzielnie, bez obawy o to, że zrobimy coś źle.

Po tapety zmywalne bardzo często sięga się również ze względu na ich niską cenę, nieporównywalną z ceną ich alternatyw – płytek czy farb. Cena ta jest jeszcze bardziej zredukowana ze względu na dostępność tapet w outletach, takich, jak nasz. To właśnie my oferujemy bardzo bogaty ich wybór przy zachowaniu nienagannej jakości, ale i mocno konkurencyjnych cen – zwłaszcza w porównaniu do tych katalogowych .

Podsumowanie

Tapety powoli wracają do łask i stanowią obiekt zainteresowania nie tylko zwolenników klasyki, ale i tych pragnących utrzymać klimat nowoczesności we własnym mieszkaniu czy domu. Nie dość, że można je dostosować pod względem wyglądu do własnych potrzeb i gustów to jeszcze stanowią opcję praktyczną, wytrzymałą i trwałą. Taką, która jest nam w stanie posłużyć przez długie lata. Właśnie dlatego warto się nimi zainteresować – bogatą ich selekcję prezentujemy na łamach naszego outletu, gwarantując niskie ich ceny i bezsprzeczną jakość.

Kilka faktów o tapetach do malowania

tapety do malowania

 

Tapety każdemu z nas kojarzą się z pokryciem ściany papierowym (lub też innym) materiałem o z góry określonym wzorze oraz specyficznej fakturze. Tymczasem jednak istnieją na świecie takie, które stanowią zaledwie (albo też „aż” – zależnie od tego, w jaki sposób się do tego podchodzi) podstawę do dalszych działań z pokryciem ścian. Mowa tutaj o tapetach do malowania. To właśnie o nich opowiemy w naszym artykule, przedstawiając szereg faktów na ich temat, które są istotne, a przez wielu ignorowane.

Fakty na temat tapet do malowania

Choć nie do końca doświadczonym w aranżacji wnętrz i pracach remontowych osobom mogłoby się wydawać, że tapety przeznaczone do malowania nie odznaczają się niczym szczególnym i że już po usłyszeniu ich nazwy mogą śmiało powiedzieć, czym tak właściwie się cechują, istnieje sporo rzeczy na ich temat, do których ciężko jest dojść samemu po zaledwie usłyszeniu ich nazwy. Poniżej przedstawiamy pięć faktów, które trzeba wiedzieć na temat tych tapet przed sięgnięciem po nie (lub odrzuceniem ich na rzecz innego rozwiązania).

1. Tapeta do malowania maskuje niedoskonałości ściany

Po tapety do malowania sięgają przede wszystkim osoby mające do czynienia ze starym budownictwem, w którym stan ścian pod wieloma względami odbiega od ideału, ale – mimo tego – nie są w stanie zdecydować się na generalny remont, konieczny do jego poprawienia. Grube tapety idealnie maskują wszelkie mankamenty powierzchni, a jednocześnie stanowią barierę w ich pogłębianiu się. Są więc środkiem bardzo tanio (w szczególności przy kupowaniu w outlecie, takim, jak nasz) i szybko odświeżającym wnętrze i ograniczającym koszty związane z tymże odświeżeniem.

2. Tapetę do malowania można pokrywać farbą wielokrotnie

Inwestując w tapetę do malowania stawiamy na produkt gotowy do tegoż malowania – możemy do niego przystąpić bezpośrednio po jej położeniu. Co jednak najważniejsze, jest ona w stanie przyjąć kilka warstw farby (choć zależy to przede wszystkim od jej grubości), co pozwala na eksperymentowanie z kolorami i zmienianie ich, chociażby z roku na rok.

3. Tapety tego typu występują w wielu wariantach

Nie jesteśmy zmuszeni do tego, by kupować tapetę o gładkiej powierzchni. Zawsze możemy postawić na taką z wypukłym wzorem, który w przypadku tapet do malowania może pozwolić na osiągnięcie ciekawego efektu imitującego tynk strukturalny czy gipsową sztukaterię. Przez to właśnie możemy docenić nie tylko techniczny, ale i czysto dekoracyjny aspekt tapet do malowania. 

4. Istnieje kilka rodzajów tapet do malowania

Decydując się na tapety do malowania musimy zdawać sobie sprawę z tego, że występują one w kilku różnych odmianach. Choć można je nabyć w postaci papierowej i winylowej (czyli, po prostu, standardowej), najchętniej wybierane, bo i najlepiej przystosowane właśnie do tego zastosowania wydają się być te z włókna szklanego oraz tak zwana raufaza.

Raufaza jest tapetą złożoną z kilku warstw papieru, między którymi są umieszczone wióry drewniane, zwiększają jej trwałość, ale i nadające jej charakterystycznej chropowatej struktury. Tapety z włókna szklanego z kolei przypominają bardzo grubą tkaninę, solidną i bardzo wytrzymałą.

5. Wymagają użycia specjalnego kleju do ich położenia

Tapety do malowania bardzo często odznaczają się dużo większą masą od tych standardowych, papierowych. Właśnie dlatego ich kładzenie wymaga od nas zastosowania nie tylko odpowiednich narzędzi, ale i właściwego kleju, który będzie w stanie je utrzymać.

tapety zmywalne

Jak pomalować tapetę?

Malowanie przeznaczonej do tego tapety wymaga od nas uprzedniego jej położenia (co jest dość oczywiste) i zastosowania odpowiedniego rodzaju farb. Mowa o farbach dyspersyjnych, zarówno akrylowych, jak i lateksowych. To te drugie są polecane w pomieszczeniach często eksploatowanych, gdyż są ścieralne i zmywalne. Często trafiają więc do kuchni czy łazienki. Farby akrylowe są tańsze, jednak nieodporne na zmywanie – zdają egzamin w sypialni czy salonie, gdzie nie są poddawane działaniu warunków uważanych za ekstremalne.

Samo malowanie powinniśmy rozpocząć od zagruntowania powierzchni (najlepiej podkładem polecanym przez producenta konkretnej farby). Malowania możemy się podjąć przy użyciu wałka z nieco dłuższym włosiem – to pozwoli nam dostać się do zakamarków ciężej dostępnych. Zwłaszcza, jeśli nasza tapeta zawiera w sobie wzory i nie jest gładka – jest wtedy bardziej wymagająca od osoby podejmującej się malowania.

Podsumowanie

Choć tapety ścienne powoli wracają do łask, wciąż nie są czymś bijącym rekordy popularności. Mimo wszystko jednak stanowią świetną opcję dla osób poszukujących rozwiązania trwałego, wytrzymałego i takiego, które posłuży im długimi latami, będąc pokryciem łatwym w eksploatacji i ewentualnym modyfikowaniu pod względem kolorystycznym. Takie są właśnie tapety do malowania, których bogatą selekcję znaleźć można również w naszym outlecie. Ich proste położenie, gotowość na przyjęcie co najmniej kilku warstw farby oraz dowolność w personalizacji sprawiają, że są zawsze świetnym wyborem. Niezależnie od naszych planów związanych z aranżacją konkretnego wnętrza.

Alternatywy dla malowania ścian

Malowanie ścian jest popularne, jednak daje ograniczone możliwości dekorowania wnętrz. Nakładanie tapet wydaje się żmudne, ale nie trzeba wiele, aby uzyskać spektakularny efekt. Możesz postawić na ozdobienie tapetą tylko jednej ściany, a charakter wnętrza na tym zyska. Chcesz wiedzieć co wybrać na ścianę zamiast farby? Kontynuuj czytanie tego artykułu.

Tapeta czy malowanie?

Tapety kojarzą nam się z domami naszych dziadków i często wyobrażamy sobie coś co jest po prostu niemodne. Jednak warto zauważyć, że współczesne tapety znacząco różnią się od tych sprzed lat. Zarówno wzory, materiały i łatwość montażu jest bardziej sprzyjająca. Dzisiejsze tapety prościej zaaplikować i nie trzeba się przy tym specjalnie namęczyć. Wystarczy udekorować tylko jedną ścianę tapetą z wyrazistym wzorem, co już pozwoli nam przy niewielkim nakładzie pracy stworzyć coś ciekawego. Decydując się na farbę, minusem jest czasochłonne i wcale niełatwe wyrównywanie ścian i przygotowywanie podłoża, które musi być w idealnym stanie. Dla przykładu tapety z włókna szklanego lub tłoczone tapety winylowe pozwalają na zaaplikowanie tapety nawet na nieidealnie gładkiej ścianie.

Rodzaje tapet

Rynek tapet jest bogaty w rozwiązania i nietrudno znaleźć tam coś dla siebie. Spójrzcie jakie są materiały oraz jakie tapety stosować w różnych pomieszczeniach domu:

 • Tapety papierowe – najbardziej klasyczne, wykonane z jednej lub dwóch warstw materiału. Najczęściej przeznacza się je do salonu, sypialni lub pokoju dla dziecka.
 • Tapety winylowe  pokryte warstwą specjalnego tworzywa PVC. Można je myć i co ważne, nie przepuszczają powietrza i pary wodnej, są odporne na wilgoć, więc doskonale sprawdzają się w kuchni, łazience czy w pomieszczeniach gospodarczych.
 • Tapety tekstylne – wykonane z naturanych materiałów, np. lnu lub jedwabiu. Są bardzo efektowne, ale nadają się wyłącznie do pomieszczeń, w których nie są narażone na ewentualne zabrudzenia czy wilgoć.
 • Tapety flizelinowe – rozwiązanie stosunkowo nowe. Flizelina powstała z połączenia celulozy i poliestru, co czyni ją bardzo wytrzymałą. Tapety z tego materiału można z powodzeniem stosować w każdym pomieszczeniu w domu.
 • Tapety z włókna szklanego – charakteryzuje je bardzo wysoka odporność na uszkodzenia oraz promienie UV. Dzięki swojej budowie są również łatwe w utrzymaniu czystości. Do stosowania w każdym pomieszczeniu.

Tapeta i malowanie

Jeżeli nie chcesz chcesz tapetować całego pomieszczenia, zawsze możesz zdecydować się na położenie tapety na tylko jedną ścianę. To prosty i ekonomiczny sposób na piękny wystrój. W ten sposób możesz sprawić, aby właśnie ta ściana stała się centralnym punktem pokoju i pod nią dobierać dodatki. To nada całemu wnętrzu ciekawego charakteru. Jest to też wygodne. Pozwala zaoszczędzić czas na szpachlowaniu i wygładzaniu nierówności ścian. Możesz zaaplikować tapetę na najbardziej problematyczną ścianę, a ukryjesz w ten sposób wszystkie niedoskonałości.

Trwałe rozwiązanie

Kolejnym plusem naklejania tapet jest wzmocnienie struktury ścian. Tapety z włókna szklanego zwiększą wytrzymałość płyty regipsowej. Pozwala to dodatkowo zaizolować ścianę od potencjalnych uszkodzeń mechanicznych.


Jak widzisz malowanie i tapety nie zawsze się wykluczają. Tapetowanie pozwala na spontaniczną zmianę aranżacji wnętrza i jest lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią co jakiś czas pobawić się wystrojem. Rozwiązaniem, które może okazać się strzałem w dziesiątkę mogą być tapety do malowania. Zachowasz w ten sposób wzmacniającą cechę tapety oraz jej strukturę, jednocześnie posiadając ją dokładnie w takim kolorze, jaki Ci się wymarzył!

Wszystko co musisz wiedzieć o zastosowaniu oklein samoprzylepnych

Samoprzylepne folie okienne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebujesz prywatności, a jednocześnie zależy Ci na świetle słonecznym w pomieszczeniu. Folie matujące to doskonałe rozwiązanie do łazienek czy do mieszkań parterowych. Posiadają szereg zalet, na które warto zwrócić uwagę i rozważyć folie okienne w swoim domu.

Okleina zamiast zasłon

Istnieje niemałe grono ludzi, które firany uważa za swoiste kurzołapy. Jeśli jesteś wśród nich – z pewnością dostrzeżesz korzyści z folii samoprzylepnych. Pozwolą Ci one raz na zawsze pozbyć się zasłon, nie tracąc przy tym na prywatności. Jeśli Twoje mieszkanie jest niewielkie i cenisz sobie każdy centymetr kwadratowy, zrezygnuj z firan. Zabierają cenne dla Ciebie miejsce i optycznie pomniejszają pomieszczenie. Zamiast nich, zastanów się nad folią okienną. 

Ochrona przed słońcem

Znasz ten scenariusz, w którym w gorącym lecie południowe okna chłoną każdy stopień Celsjusza, robiąc z twojego salonu środek Sudanu? Do tej pory odgradzałeś się roletami, ale co ze światłem słonecznym? Rozwiązaniem są okleiny okienne, które redukują nagrzewanie się pomieszczenia, chronią przed promieniami UV i wciąż pozwalają na korzystanie z naturalnego światła. 

Ochrona przed sąsiadem

Oprócz prażącego słońca, folie na okna nie wpuszczają także spojrzeń ciekawskich sąsiadów. Każdy kto kiedykolwiek mieszkał na parterze, dobrze wie czym jest ekspresowe zasuwanie rolet po włączeniu w pokoju światła wieczorem. I choć trudno w to uwierzyć – okleina samoprzylepna doskonale sobie z tym radzi. Ale jak to? Na parterze, bez zasłon, bez firan, bez rolet, wieczorem? Da się. Hulaj dusza, sąsiad patrzy, ale nie widzi.

Dopełnienie aranżacji wnętrza 

Choć najpopularniejsze są folie mleczno-białe lub transparentne, producenci oferują najróżniejsze wzory i kolory folii okiennych. Dzięki temu można w praktyczny sposób dopełnić wystrój wnętrza.

Szerokie zastosowanie

Choć mowa tutaj głównie o zastosowaniu oklein w mieszkaniach, to tam trafiają one najrzadziej. Okleiny lubią się z wszelkiego rodzaju gabinetami, biurami czy salonami usługowymi. Natomiast w domu, zamiast na okna, folie samoprzylepne można z powodzeniem wykorzystać do renowacji znudzonych już szafek lub odświeżenia starego wyposażenia mieszkania.

Modne Tapety w 2020 roku

Tapety nie dość, że z mody nie wychodzą to w tym roku po raz kolejny znajdą się w najmodniejszych wnętrzach! 

W łatwy sposób odświeżysz dzięki nim mieszkanie. Do odważnych aranżacji lepiej będzie jeśli wybierzesz tapety wielkoformatowe – fototapety, które bardziej przypominają obraz, niż wzór na ścianie. W tym roku postaw na motyw art deco, roślinny lub geometryczny. Jeśli przytłaczają ciebie wzorzyste pomieszczenia – doskonała i równie trendy będzie tapeta w stonowanym kolorze bądź z efektem ombre. Jakie są najmodniejsze tapety w 2020 roku?

Tapety wielkoformatowe

Takie, które imitują obraz lub przypominają inną formę sztuki. Z efektem odręcznie malowanych akwarelami obrazów, w naturalnej scenerii lub inspirowane filozofią. Tapety wielkoformatowe są alternatywą dla tych, którzy szukają gustownych rozwiązań i są znudzeni powtarzającymi się wzorami tapet.

Tapety geometryczne

Odwrotnie do poprzedniej propozycji – te są wyraziste, ułożone i perfekcyjnie symetryczne. Dla tych, którzy lubią ład i uporządkowanie. Wprowadzają do wnętrza styl modernistyczny. W połączeniu ze stonowanymi meblami i dodatkami pomieszczenie nabierze nowoczesnej świeżości.

Tapety florystyczne

Co prawda ten rodzaj tapet w modzie towarzyszy nam już od kilku sezonów, jednak w 2020 roku ukaże się w nieco innej odsłonie. Odchodząc od powtarzalnych wzorów kwiatowych, w tym roku będziemy gospodarować ścienną przestrzeń na duże wzory roślinne i nie tylko. Niekiedy przy egzotycznych liściach i spokojnych kwiatach pojawi się papuga, flaming czy inne zwierzę.


W tym roku bez większych niespodzianek – projektanci doskonalą poprzednie trendy, wykorzystując to co już poznaliśmy i polubiliśmy. Wzory mimo, że są takie same różnią się wielkością i kolorami. W tym roku odejdziemy od pstrokatych barw, na rzecz stonowanych, naturalnych i przyjemnych pastelowych.


Szybkie i bezpieczne płatności online