Czy tapeta w kuchni i łazience to dobre rozwiązanie?

tapeta w łazience

Masz pewne wątpliwości odnośnie tego tematu? Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na tapety do kuchni i łazienki? Kiedy nie będzie to dobre rozwiązanie? O czym pamiętać, by nie wyrzucić gotówki „w błoto”? Na jakie elementy wyposażenia warto zaś rzeczywiście postawić?

Nie wszystkie tapety będą odpowiednie…

Trzeba zauważyć, że kuchnia oraz łazienka to bardzo specyficzne pomieszczenia w naszych domach, czy też mieszkaniach. Dlaczego? Chodzi o warunki, jakie tam panują. Zarówno w kuchni, jak i łazience nie brakuje wilgoci. Dodatkowo dochodzą do tego wahania temperatur… Z czego to jednak ogólnie wynika? To właśnie w tych pomieszczeniach myjemy naczynia, gotujemy, bierzemy prysznic itd. Niektórzy uważają, że w takich lokalizacjach można zatem zdecydować się wyłącznie na płytki. Tak jednak do końca nie jest… Oczywiście, zwykłe tapety nie będą odpowiednie do takich pomieszczeń w naszych nieruchomościach. Mogą bowiem szybko stracić swoje początkowe walory. Z elementów wyposażenia, które miały poprawiać kwestie wizualne, staną się produktami zniszczonymi oraz mało estetycznymi. To jednak nie oznacza, że nie można spełnić swoich marzeń dotyczących posiadania tapet w tych lokalizacjach. Warto bowiem wiedzieć, że są sklepy, które oferują bardzo dobrej jakości elementy wyposażenia tego właśnie typu. Co więcej, są one przeznaczone stricte do tych pomieszczeń.

Na jakie tapety się zatem zdecydować?

Wiesz już, że nie można zdecydować się na zwykłe tapety do kuchni i łazienki. Co zatem wybrać, by być zadowolonym z dokonanych zakupów i nie żałować tej decyzji np. już za kilka tygodni albo miesięcy? Przede wszystkim musisz zdecydować się na tapety, które są przeznaczone właśnie do tych lokalizacji.  Nowoczesne tapety są wykonywane z nieco innych materiałów niż ich standardowe

tapeta do łazienki

 odpowiedniki. Fachowcy w czasie produkcji stosują także nowoczesne, sprawdzone technologie. Dzięki temu tapety do kuchni i łazienek są odporne chociażby na działanie wilgoci, czy stosunkowo wysokich temperatur (a takich w tych pomieszczeniach na ogół nie brakuje). To wybór pozwalający na udane zainwestowanie własnej gotówki. W ten sposób pewne specyficzne warunki nie będą negatywnie działać na opisywany asortyment. Bardzo popularne są chociażby tapety winylowe itp. Czym jeszcze kierować się wybierając takie produkty do kuchni, a także łazienek? Wbrew temu, co się powszechnie przyjęło sądzić, tapety powinny być także odporne na promieniowanie słoneczne. Sporo osób bagatelizuje ten czynnik, a to spory błąd. Wszak to zjawisko także ma negatywny wpływ np. na wygląd tych produktów. Nowoczesne tapety powinny być także niepalne. Jest to szczególnie istotne pod kątem kuchni, gdzie często przygotowujemy rozmaite posiłki… Należy również zwracać uwagę na odporność na zabrudzenia. Warto zdecydować się na takie produkty, które będzie można bez żadnego problemu doprowadzić do czystości.

Dlaczego warto posiadać tapety w tych pomieszczeniach?

Obecnie osoby zainteresowane tym tematem mają sporo opcji do wyboru. To oczywiście może cieszyć, ponieważ dzięki temu łatwiej jest nabyć coś porządnego. Statystyki pokazują zaś, że coraz więcej osób decyduje się na tapety do kuchni oraz łazienek. Jeśli wybierzesz odpowiedni asortyment (stricte przeznaczony do tych lokalizacji), to możesz liczyć na szereg zalet. Jakich dokładnie? Tak naprawdę można uzyskać znakomite efekty wizualne. Wszak nie ma problemu, by skorzystać ze sklepów oferujących przeróżny asortyment. Dzięki temu wybierzesz tapety nie tylko dedykowane do takich pomieszczeń. Nie ma przeszkód, aby wyselekcjonować rozmaite opcje pod względem gabarytów i kwestii kolorystycznych. Na skutek tego można wszystko do siebie perfekcyjnie dopasować. Wyboru nie brakuje i warto z tego korzystać. Do dyspozycji Klientów są np. tapety jednokolorowe. Nie ma też przeszkód, aby zdecydować się na produkty o charakterystycznych motywach, które będą idealnie komponować się z konkretnymi pomieszczeniami.

Dodatkowo możesz wybrać takie tapety, które zamaskują pewne niedoskonałości na ścianach. Gołym okiem widać ubytki? Niektóre ściany nie są do końca równe? Sporo osób w takiej sytuacji decyduje się na nowoczesne tapety. Na skutek tego można zamaskować pęknięcia, czy też różnego rodzaju nierówności… Starannie wykonane tapety są bardzo łatwe pod względem utrzymania w czystości. Nie będzie to zatem czynność czasochłonna. Warto jednak regularnie troszczyć się o ten aspekt, by tapety (w kuchniach, czy też łazienkach) znakomicie się prezentowały. Sporo osób zwraca zaś na to baczną uwagę w czasie zakupów. Zabrudzenia z „gołych” ścian nie schodzą tak łatwo… To zaś powoduje, że wygląd konkretnego pomieszczenia jest dużo mniej efektowny. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób woli postawić na odpowiednie tapety. Dzięki temu łatwiej będzie doprowadzić dane pomieszczenie do porządku. Jeśli zatem komuś zależy na praktyczności i kwestiach wizualnych, to powinien zastanowić się nad zakupem takiego asortymentu.

Klejenie tapety na starą tapetę – czy to możliwe?

klejenie tapety

Głównym zasobem jest czas, szczególnie w czasie remontu mieszkania. Możliwość przyklejenia nowych tapet do starych wydaje się kusząca. W takim przypadku nie trzeba czyścić i szlifować ścian. Ale czy możliwe jest klejenie nowej tapety na starą tapetę? Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego? Aby nie trzeba było ponownie wykonywać pracy i wyrzucać pieniędzy w błoto przy zakupie nowego materiału, trzeba się dowiedzieć, w jakich przypadkach można przykleić nowe tapety do starych, a w których nie.

Klejenie tapety na starą tapetę – kiedy jest to możliwe a kiedy nie?

Można  To jest niemożliwe 
Ściany bez widocznych uszkodzeń, które nie wymagają fugowania i wyrównywania powierzchni.  Istnieją oczywiste wady konstrukcyjne, które wymagają naprawienia ściany. 
Podstawa papierowa.  Podstawą starej tapety jest tkanina, winyl lub inny. 
Nie ma określonej powłoki (polimerowa, metalizowana).  Kompozycja zawiera hermetyczne materiały (folia polimerowa). 
Powierzchnia jest gładka, bez wytłoczeń.  Rysunek ma głęboko tłoczony wzór. 
Stara tapeta mocno przylega do całej powierzchni ściany i nie pęka.  Są pęcherzyki powietrza, niektóre miejsca odpadają. 
Kolorystyka jest taka sama lub nie różni się znacząco. Stare są znacznie ciemniejsze niż nowe.

Ważnym czynnikiem jest materiał, z którego wykonana jest tapeta. Co więcej, liczy się zarówno wygląd, jak i jakość obu materiałów: już klejonych i nowych.

Tapeta papierowa

Najlepsza opcja do ponownego wykorzystania.Tapety papierowe można przykleić do starych tapet lub użyć ich, jako warstwy spodniej, ponieważ ten typ jest najcieńszy. Wiele osób przykleja dziś papierowe tapety na inne, najważniejsze jest, aby wybrać taki kolor, aby poprzednia paleta nie nakładała się na nową. Ostatnio pojawiły się produkty z podstawą wykonaną z grubego papieru. W tym przypadku tapety powinny być już ostrożnie klejone, ponieważ warstwy są obarczone łuszczeniem się. Głównym plusem bazy papierowej jest wygładzenie nierówności z powierzchni ściany.

Tapeta winylowa

W żadnym wypadku nie należy przyklejać nowych tapet winylowych do starych ani używać ich, jako podstawy do innych. Jest to bezpośrednio związane z właściwościami folii winylowej, która nie pozwoli na głębokie wchłonięcie kleju i nie zapewni prawidłowej przyczepności dla nowej tapety. A to z kolei doprowadzi do łuszczenia się tapety, która wkrótce spadnie ze ściany.Trzeba pamiętać o tym, że klej najefektywniej przylega do podłoży lekko porowatych.

Jakość materiału tapety winylowej ma takie cechy jak?

 • Powierzchnia falista
 • Podstawa z fizeliny pokrytej folią PCV.

Tapety do malowania

Czy nową tapetę można przykleić do tapety do malowania? Odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Tapeta nie przylega do mieszaniny farby i kleju. Nawet, jeśli tapeta przyklei się, jest to efekt tymczasowy. Po kilku dniach może spaść ze ściany. Jeśli zamierza się pomalować nową tapetę farbą na bazie wody, trzeba ostrożnie nałożyć ją na starą tapetę. Ponieważ tapeta do malowania ma monochromatyczny i niewielki wzór, pod którym widać nierówności starej warstwy. Niebezpieczeństwo polega na tym, że nakładanie kilku warstw emulsji jest sporym obciążeniem. W konsekwencji pomalowana tapeta może nie wytrzymać.klejenie tapety na tapete

Zalety i wady klejenia nowych tapet na stare

Możliwe jest przyklejenie innych tapet na starych tapetach, ale są pewne wady. Po pierwsze mogą pojawić się nieprawidłowości, a po drugie grzyb. Proces usuwania starej tapety ze ściany nie jest tak trudny i nie szkodzi warstwie tynku a nowoczesne podkłady są łatwe w użyciu i szybko schną. Naklejenie nowej warstwy na starą ma nie tylko wady, ale także zalety.

Korzyści:

 • Nie ma materialnych kosztów demontażu starej tapety i wyrównania ścian
 • Stara tapeta odpowiednio naklejona, zapobiega pękaniu tynku
 • Dobra podstawa do nowej dekoracji wnętrz.

Niedogodności:

 • Nie ma sposobu na wyeliminowanie istniejących defektów
 • Pod poprzednią warstwą mogą znajdować się miejsca nieklejone
 • Świeży klej może spowodować utratę właściwości klejących przez stary klej
 • Jeśli nowa tapeta jest cienka, wszystkie błędy będą przez nią widoczne.

Proces klejenia tapet

Zawsze należy rozprowadzać równomierną warstwą kleju. Podczas klejenia ścian należy wziąć pod uwagę, jakość i wagę materiału, temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Istnieją kleje uniwersalne i specjalne, konieczne jest jedynie przestrzeganie proporcji wskazanych na opakowaniu.

Materiały, narzędzia:

 • Pędzel lub wałek do nakładania kleju
 • Wałek do wypychania powietrza spod tapety
 • Szmatka do usuwania nadmiaru kleju
 • Nożyczki lub nóż do cięcia tapety.
 • Pęcherzyki powietrza można usunąć gorącym żelazkiem przez gazę.

Technologia naklejania tapety:

 • Rozcieńczyć wymaganą ilość kleju
 • Wyciąć pasy z rolki, biorąc pod uwagę wzór z naddatkiem 5 cm (małe kawałki można zastosować w otworach nad oknami i drzwiami, w miejscach urządzeń grzewczych)
 • Nanieść klej zgodnie z opisem na opakowaniu (tylko na ścianie lub łącznie z paskiem)
 • Należy zacząć kleić od sufitu, stopniowo prowadząc w dół
 • Użyć wałka, aby wygładzić pęcherzyki powietrza i usunąć nadmiar kleju szmatką.

Można przykleić niektóre tapety na inne, ale należy to zrobić bardzo ostrożnie. Obecność starej warstwy pod nową powłoką jest obarczona wieloma problemami (łuszczenie się, pęcherzyki, szorstkość).

Tapetowanie mebli – szybka metamorfoza

tapeta drewniana

Jeśli w domu są stare meble, które już dawno miały zostać odnowione, można okleić je tapetą i nadać im zupełnie nowy wygląd. Nieefektownie wyglądające szafy, które wydawały się dobrze służyć właścicielom przez długi czas, prędzej czy później stają się przestarzałe a często nawet bezużyteczne i nie pasują do zaktualizowanych i nowocześniejszych wnętrz mieszkania. W większości przypadków same szafki, kredensy lub stoliki nocne pozostają dość solidne i mogą służyć przez długi czas. Z tego powodu wielu ludzi myśli o tym, jak udekorować stare meble, dokonując częściowej, a czasem całkowitej ich renowacji. To sprawia, że zaczynają się zastanawiać, jak oleić szafę tapetą i jakiego rodzaju użyć? Czy taki materiał pomoże zabezpieczyć meble przed wilgocią i uszkodzeniami? Czy ma sens ozdabianie całej szafy, czy też można wytapetować tylko drzwi?

Wybór tapety do mebli

Producenci materiałów wykończeniowych zaoferowali nowe możliwości dekoracji – tapety samoprzylepne do mebli. Ich przewaga nad tradycyjnymi polega na tym, że na odwrotną stronę nakłada się kompozycję, która chroni cienką warstwę przed wysychaniem. Zazwyczaj jest to wzorzysty winyl, który tworzy jednolitą powierzchnię. Z instrukcji producenta wynika, że wystarczy mocno docisnąć materiał do podłoża, zapewniając równomierne wygładzenie. Szeroka gama tapet do mebli pozwala osiągnąć harmonię ze wszystkimi pozostałymi elementami wnętrza.

Dobry wynik renowacji mebli zależy, od jakości wybranej tapety. Nie należy wykorzystywać cienkiego papieru, ponieważ ma on tendencję do szybkiego przemiękania i staje się podatny na rozrywanie. Obecnie jedni wybierają winyl, a inni włókninę.Ta kategoria ma gęstą, elastyczną podstawę, która może się rozciągać. Na współczesnym rynku istnieje ogromna różnorodność tapet: papierowych, włókninowych, tekstylnych, winylowych, samoprzylepnych. Jednak nie wszystkie z nich nadają się do tapetowania mebli. Pierwsza zasada jest taka, że podłoże nie powinno być łatwo nasiąkliwe i nie powinno blaknąć. Najczęściej używane są tapety (okleiny) samoprzylepne.

Można zastosować zarówno całą tapetę z wybranym nadrukiem, jak i jej część. Łatwiej jest eksperymentować z mniejszymi rozmiarami. Ale jeśli ktoś zdecyduje się ozdobić drzwi szafy, musi wykonać to bardzo starannie a przed przystąpieniem do pracy przygotować odpowiednie narzędzia. Można tapetować prawie każdą powierzchnię szafki, szafy, stołu lub komody. Najczęściej drzwiczki szafek i fronty szuflad są wyklejane, ponieważ wiele osób uważa je za najważniejszy mebel będący w centrum uwagi. Różne mogą być rozwiązania kolorystyczne i stylistyczne. Można użyć tej samej tapety na wszystkich wyklejanych powierzchniach, można wybierać różne lub wykonać dekorację techniką patchworku, czyli wykleić wielokolorowymi kwadratami.

Drzwi szafy wykończone tapetą

Faktura, barwa i wzór powinny harmonizować z aranżacją wnętrza. Oto kilka przykładów:

 • W pomieszczeniu urządzonym w jasnych odcieniach tapetowanie szafy powinno być wykonane również w takiej tonacji albo mogą współgrać z wykończeniem ścian, ale z ciekawym wzorem.
 • W przypadku kolorowy ścian – drzwi szafy powinny być jednokolorowe.
 • W pomieszczeniach o małym metrażu wykorzystuję się technikę monotonii. Fronty szafy powinny zgrywać się ze ścianami.
 • Aranżując na nowo szafki kuchenne można zdecydować się na tapetę imitującą fakturę marmuru lub drewna.
 • Wykorzystując tapetę samoprzylepną do mebli uda się ułatwić sobie pracę, ponadto ten rodzaj tapet jest właściwy, do ozdabiania drzwi różnych mebli.tapeta drewno

Tapeta samoprzylepna na meble w pokoju dziecięcym

Istotną sprawą jest, zwrócenie uwagi na wydajność materiału. Tapeta samoprzylepna posiada odporność na wilgoć, tolerancję na promienie UV, dzięki niej można ukryć wady, dziury w elementach mebli za pomocą odpowiednich kolorów, drobnych wzorów. Wszystkie meble uda się udekorować, ponieważ tapetę można naklejać nie tylko na drzwi szaf i szafek, ale warto rozważyć również inne elementy, które podkreślą zmysł aranżacyjny i są widoczne w danym pomieszczeniu. Dotyczy to otwartych półek i szuflad.

Wykorzystanie konkretnych barw oraz rozwiązań stylistycznych jest uzależnione od upodobań oraz panującego w danym wnętrzu klimatu. Jeżeli ktoś lubi eksperymentować z kolorami, wzorami i kontrastem, może to wykorzystać podczas ozdabiania mebli. Pięknie wygląda tapeta samoprzylepna: marmur czarno-biały, którą można pokryć na przykład jedną z części komody i od razu nabierze ona artystycznego designu.Tapeta w odcieniu: dąb sonoma doskonale prezentuje się na szafkach łazienkowych oraz w ciemniejszym korytarzu wydajnie rozświetlając wnętrze.

Natomiast tapeta dąb japoński już wielokrotnie sprawdziła się, jako dekoracja szafek kuchennych, które w połączeniu z białym zlewem prezentowały się bardzo atrakcyjnie. Pokoje młodzieżowe urządzane w regały, po jakimś czasie tracą na uroku a młodzi ludzie lubią zmiany, dlatego można zaproponować ciekawą aranżację i pokryć wszystkie fronty mebli tapetą dąb perłowo-szary lub tylko niektóre szuflady.Taka prosta i niedroga renowacja starych mebli niesamowicie je przekształca, zmieniając styl i nastrój.

Jak samodzielnie położyć tapetę?

jak kłaść tapetę

Prawidłowe przyklejenie tapety to połowa sukcesu w tworzeniu oryginalnego wnętrza. Dlatego ktoś powierza tę pracę profesjonalistom a ktoś inny decyduje się na samodzielne położenie tapety. Ale w każdym przypadku warto poznać technologię klejenia tapet i drobiazgi zapewniające nienaganną jakość. Przygotowanie ściany do pracy to usunięcie starej powłoki, położenie gładzi dla uzyskania doskonałego efektu, zagruntowanie powierzchni, usunięcie przedniej części z przełączników i gniazd.

Jak samodzielnie położyć tapetę?

Zestaw podstawowych zasad samodzielnego kładzenia tapety przedstawia się następująco:

 • Klimatyzator i wentylator są wyłączone do całkowitego wyschnięcia kleju.
 • Drzwi i okna są zamknięte, aby nie było przeciągów.
 • Temperatura powietrza w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż +15 i nie wyższa niż +32.
 • Ważne jest ogrzewanie, ponieważ czas schnięcia tapety przyklejonej do zimnej ściany jest 2-3 razy dłuższy.
 • Końce pasków na suficie i podłodze są cięte nożem technicznym
 • Aby ustalić, czy można przykleić pasek tapety bez dopasowania wzoru, należy zapoznać się z oznaczeniami na opakowaniu.

Prawidłowa technika samodzielnego kładzenia tapet

Obliczanie liczby potrzebnych rolek do wyklejenia danej powierzchni, to sekwencja działań matematycznych, które ułatwią obliczenie ilości potrzebnych materiałów:

 • Zmierzenie obwodu pomieszczenia i podzielenie go przez szerokość tapety, aby uzyskać liczbę pasków do położenia. Nie można zapominać przeliczyć wartości na jeden system: jeśli obwód jest mierzony w metrach, należy go podzielić przez szerokość przeliczoną na metry.
 • Zmierzyć wysokość sufitu. Jeśli jest mniejsza niż 2,5 m, jedna rolka daje 4 paski, jeśli jest więcej – 3 plus przycięcia.
 • Podzielić całkowitą liczbę pasków przez 3 lub 4. To jest liczba rolek.

Zaokrąglić się wszystkie dane. Zawsze trzeba kupić 1 zapasową rolkę, szczególnie, jeśli wybrano model wzorzysty. Im jest szerszy, tym więcej tapety będzie potrzebne do jego dopasowania. Osoby początkujące mogą podzielić ścianę w paski ołówkiem, aby nie pomylić się w obliczeniach lub skontaktować się z konsultantem w sklepie z tapetami.

A co z klejem do tapet?

Powierzchnie otynkowane i zagruntowane pokrywane są wodnym roztworem kleju. Ważne! Zagruntowana powierzchnia musi całkowicie wyschnąć, dopiero wtedy można przystąpić do klejenia. Konsystencja kleju musi być dostatecznie lepka, aby utrzymać tapetę na całej szerokości paska, musi być płynna, aby można ją było równomiernie rozprowadzić na obrabianych powierzchniach. Instrukcje i dawkowanie są podane na opakowaniu. Roztwór przygotowuje się tuż przed przyklejeniem tapety. Optymalna ilość to 3-4 paski.

kładzenie tapet

Instrukcje krok po kroku dotyczące samodzielnego klejenia tapety

Po przygotowaniu powierzchni ścian i zdemontowaniu wszystkich niezbędnych elementów pomieszczenie jest czyszczone. Podłoga pokryta jest folią. Wykonuje się znakowanie i wycina 5-6 pasków tapety. Rozcieńcza się klej i zaczyna się kleić tapetę. Kolejność nakładania tapety na ściany zależy od rodzaju tapety.

Jak przykleić tapetę: podstawy i niuanse?

Pracę kładzenia tapet rozpoczyna się od okna w dowolnym kierunku, dzięki temu ruchowi będzie mniej wycinków. Następnie trzeba wycofać się z okna otwierając odległość równą szerokości paska tapety minus 5 cm i narysować pionową linię za pomocą pionu i ołówka. Będzie to punkt wyjścia do przyklejenia pierwszego paska. Jeżeli okazało się, że zachodzi niewielka zakładka, wtedy nadmiar będzie musiał zostać odcięty. Nie należy kierować się framugą drzwi lub rogiem pokoju, ponieważ rzadko są ściśle pionowe.

Jak przykleić tapetę papierową i tapetę winylową?

Trzeba położyć płótno wzorem w dół na podłodze. Za pomocą wałka lub pędzla z długim włosiem nanieść na tapetę klej, nie pozostawiając żadnych szczelin. Złożyć górny koniec w kierunku środka, a następnie dolny koniec. Pozostawić paski tapety na 10 minut, można przygotować kilka pasków na raz, ale po każdym naniesieniu kleju ostrożnie usuń jego resztki z podłogi, aby nie poplamić przedniej strony następnego paska. Gotowość tapety papierowej do położenia na ścianie jest łatwa do sprawdzenia. Jeśli paski nadal się zwijają, nie są jeszcze gotowe.Trzeba wejść na drabinę wziąć nasączone klejem plaski za górną krawędź i przymocować do ściany, biorąc pod uwagę górne naddatki. Dopasować bok do narysowanego pionu, aby tapeta leżała płasko. Ostrożnie trzeba obchodzić się z winylem, ponieważ niektóre modele mają możliwość rozciągania.

Przyklejanie tapety z włókniny i z włókna szklanego

Mieszankę klejową nakłada się bezpośrednio na ścianę. Technologia jego nakładania jest taka sama, jak w poprzednim przypadku. Zaletą tapety flizelinowej jest to, że nie rozrywa się przy klejeniu. Jeśli położono pasek nierówno, można ostrożnie ponownie go przykleić. Nie wszyscy fachowcy tną włókniny, niektórzy odcinają rolkę po położeniu przy ścianie. Jeśli robi się to samo dla swojego produktu z wzorem, trzeba zwrócić uwagę na jego kierunek i zachować ostrożność podczas pracy z włóknem szklanym. Kruszy się i może powodować podrażnienia, Ciało, w tym dłonie i twarz, muszą być chronione.

Co zrobić po zamocowaniu tapety na ścianie?

Po umieszczeniu pasków tapety na ścianie należy pozbyć się nadmiaru kleju i powietrza. Aby to zrobić, trzeba użyć wałka do tapet. Jeśli tapeta ma teksturę i narzędzie może je uszkodzić, lepiej użyć pędzla lub wilgotnej gąbki. Przesuwać środek od góry do dołu, przesuwając pozostały roztwór kleju, a następnie od środka na boki, zgodnie ze wzorem w jodełkę. Nie naciskać mocno wałka, aby uniknąć rozdarcia. Następnie przetrzeć całą tapetę wilgotną szmatką, aby usunąć wszelkie ślady kleju. Kolejny krok to odcięcie nadmiaru, aby to zrobić, trzeba nacisnąć krawędź tapety szpachelką konstrukcyjną i usunąć niepotrzebną część nożem. Jeśli nie uda się tego wyciąć prosto, w porządku: krawędź zniknie pod sufitem lub listwami podłogowymi.

Paski dekoracyjne na ścianach – czy nadal są modne?

tapety do sypialni

Odkąd tylko istnieją tapety na ścianę, nieodzownie towarzyszą im tak zwane „bordery”, a zatem paski dekoracyjne, które od tych pierwszych nie różnią się materiałem wykonania ani fakturą, ale przede wszystkim wysokością. Ich zastosowanie jest proste: mają pełnić funkcję dekoracyjną. To jednak, w jaki sposób je wykorzystamy, by czerpać z nich pełnię zależy już tylko od nas.

Jako że same tapety, po długim uleganiu farbom i innym rozwiązaniom w pokrywaniu ścian, wróciły do łask i są bardzo chętnie wykorzystywane we współczesnych aranżacjach, obecnie modne są też owe paski dekoracyjne. W tym krótkim artykule zastanowimy się nad tym, co można dzięki nim osiągnąć i jaki pasek tak właściwie powinniśmy wybrać, aby spełniał on swoją funkcję. Z góry zaznaczyć musimy, że bogata selekcja owych pasków w cenach niskich i mocno konkurencyjnych dostępna jest na łamach naszego outletu.

Co można osiągnąć stosując paski dekoracyjne na ścianach?

Jak już wspomnieliśmy, paski dekoracyjne nie pełnią żadnej praktycznej funkcji w aranżacji wnętrz – są jedynie, albo też „aż” ozdobą. „Jedynie”, bo pozory każą uważać je za niewielkie i mało znaczące. „Aż”, bo – odpowiednio dobrane – potrafią rzucać się w oczy i nadawać wystrojowi danego wnętrza charakteru oraz uwydatniać jego zalety. Dzięki paskom dekoracyjnym możemy:

 • oddzielić ścianę od sufitu – jeżeli nie mamy pomysłu na to, aby zrobić płynne przejście ze ściany na sufit… nie musimy tego robić. Możemy sięgnąć po paski dekoracyjne, które w stylowy sposób oddziela te dwie części każdego pomieszczenia, nie wprowadzając na siłę przejścia między każdą z nich;

 • podzielić ścianę na pół – w dzisiejszych czasach bardzo często stawia się na dwie różne tapety albo wykańczanie jednej części ściany tapetą, a drugiej – farbą. Paski dekoracyjne potrafią w świetny sposób to umożliwić, oddzielając obie te części od siebie. Jeżeli więc nie mamy pomysłu na płynne przejście, a nagłe „odcięcie” tapety od farby (czy też dwóch różnych tapet – wariantów jest mnóstwo) nie wchodzi w rachubę, to właśnie na nie powinniśmy postawić;

 • oddzielić ścianę od podłoża – tapeta kończy się nie tylko przy styku ściany z sufitem, ale i w punkcie, w którym ściana styka się z podłożem. Jeśli listwa przypodłogowa to dla nas za mało, pasek dekoracyjny idealnie sprawdzi się w akcji. Bardzo często stosuje się tutaj symetrię, umiejscawiając pasek na samej górze i na samym dole ściany.

 • dopiąć wzór tapety głównej – bardzo często wzory na tapetach „ucinają się” w miejscach, w których po prostu nie wyglądają estetycznie. Choć zależy to od naszego rozplanowania, paski dekoracyjne pozwalają nam uniknąć niepożądanego efektu, w znakomity sposób dopinając wzór i sprawiając, że będzie on płynny i po prostu przyjemny dla oczu.

tapety ścienne

Na jaki pasek dekoracyjny powinniśmy się zdecydować?

Współczesny rynek tapet i wszelkiego rodzaju dodatków do nich jest naprawdę ogromny (czego dowodem jest chociażby asortyment naszego outletu) i choć jest to plusem, gdyż daje nam większe pole do popisu, potrafi też działać na naszą niekorzyść. Jak bowiem sięgnąć po taki pasek dekoracyjny, który będzie jednocześnie modny i pasujący do wystroju naszych wnętrz?

Okazuje się, że podstawą jest tutaj określenie, do którego pomieszczenia trafi dany pasek. Jeżeli będzie to kuchnia czy salon, lepiej jest postawić na wariant uniwersalny i ponadczasowy. Jeżeli z kolei będziemy chcieli ubarwić nim pokój własnego dziecka, wtedy nasze pole do popisu będzie duże, ale w pełni zależne od jego płci, zainteresowań i upodobań.

Niezależnie od tego, które pomieszczenie będziemy chcieli udekorować paskiem dekoracyjnym, powinniśmy zadbać o to, aby pasował on do ogólnego wystroju, a przede wszystkim do tapety, w towarzystwie której tego typu paski zwykle występują. Wszystko tutaj zależy od efektu, jaki planujemy uzyskać. Jeżeli chcemy ją dopełnić i nadać jej charakteru, nie powinniśmy znacząco odbiegać od jej kolorystyki. Jeżeli z kolei celujemy w kontrast i coś, co rzeczywiście rzuca się w oczy, powinniśmy dobrać odpowiedni dla tego model.

Plusem pasków dekoracyjnych jest zdecydowanie ich cena – zwłaszcza w miejscach takich, jak nasze – niektóre z nich sprzedajemy praktycznie za grosze. Pozwala nam ona eksperymentować i zaopatrzyć się w kilka rolek nawet zgoła odmiennych tematycznie, ale pozwalających nam rozeznać się w naszym guście. Bordery i paski dekoracyjne często występują w wersji samoprzylepnej – w ich montaż zwykle nie będziemy musieli angażować nikogo z zewnątrz. Daje nam to większą swobodę eksperymentowania – i tę swobodę postarajmy się jak najlepiej wykorzystać. 

Podsumowanie

Chcąc odpowiedzieć na pytanie z tematu tego artykułu trzeba powiedzieć jedno: tak, paski dekoracyjne na ścianach są modne. Nie nadal, a raczej „znowu”. Prawdą jest, że na jakiś czas zniknęły z wizji aranżacyjnych współczesnych projektantów – dziś jednak są niemal ich podstawą. Nie wahajmy się po nie sięgnąć – zwłaszcza, że nie wydamy na nie mnóstwa pieniędzy, a będziemy w stanie osiągnąć efekt niespotykany w żadnym innym mieszkaniu czy domu.

Rodzaje i zastosowania oklein meblowych

szafka okleina

Okleiny meblowe są czymś, co w stolarce wykorzystuje się już od bardzo dawna. Pozwalają na wiele, umożliwiając – w zależności od rodzaju – czy to nadanie meblom charakterystycznego i świeżego wyglądu, czy też innych funkcji, które zostaną przez ich właścicieli docenione w czasie eksploatacji mebli (to na nie, choć nie tylko, zazwyczaj trafiają). Wyróżnia się kilka różnych rodzajów oklein, przy czym każdy z nich odznacza się na tle innych innymi swoimi własnymi cechami charakterystycznymi. W tym artykule nakreślimy każdy z nich, skupiając się również na ich zastosowaniu w życiu codziennym. 

Podstawowe rodzaje oklein meblowych

Mianem oklein meblowych nazywa się grube folie lub forniry, albo też płyty drewniane (lub drewnopodobne), którymi pokrywa się bezpośrednio meble, ale nie tylko. Często trafiają również na wszelkiego rodzaju inne płaskie powierzchnie, zazwyczaj w celu ich ochrony, albo też poprawienia walorów dekoracyjnych. Konieczne jest równomierne pokrycie nimi powierzchni docelowej. Sama w sobie okleina jest sprzedawana w rolkach lub arkuszach, przy czym te drugie są zwykle skrojone na wymiar. W przypadku każdej z tych sprzedawanych w naszym sklepie nie ma problemu z ich dowolnym docięciem oraz dopasowaniem pod dowolny kształt i nawet mniej szablonowy wymiar. Poniżej prezentujemy trzy podstawowe i najbardziej popularne rodzaje oklein, po które sięga się zdecydowanie najczęściej.

Fornir naturalny

Okleiny tego typu powstają na bazie naturalnego drewna (przy czym tym najchętniej wykorzystywanym jest dąb i buk) i cechują się niskim poziomem grubości (maksymalnie 1 mm). Arkusze do produkcji okleiny pozyskuje się bezpośrednio z drewna, po czym właściwie się je ze sobą skleja  – dzięki temu całość cechuje się bardzo naturalnym wyglądem, zawsze unikalnym i niepowtarzalnym. Zabiera jednak ze sobą również wszelkie defekty obecne na „drewnie-dawcy”.

Fornir modyfikowany

Fornir modyfikowany zakłada wykorzystanie drewna egzotycznego, które następnie poddaje się skrawaniu i klejeniu. „Modyfikowanie” sprowadza się z kolei do mechanicznego kształtowania wzoru, ale też pozbywania się wszelkiego rodzaju niedoskonałości (w tym między innymi przebarwień). Fornir tego typu sprawdza się lepiej w aranżacjach jednolitych i spójnych.

PCV

Okleina meblowa powstała na bazie folii PCV jest odporna na promieniowanie, zarysowania oraz mycie i choć daleko jest jej do naturalności, daje możliwość dobrania niemal dowolnego jej wzoru – tych gotowych jest całe mnóstwo. Okleiny tego typu są bezzapachowe, nietoksyczne i przystosowane do kontaktu z alergikami.

Zastosowanie oklein meblowychokleiny meblowe

Choć pozory mogą sugerować, że okleiny meblowe są wymysłem dzisiejszych czasów, a ich historia nie sięga więcej niż kilkudziesięciu lat, tak naprawdę sięgali po nie już… w Starożytnym Egipcie. Choć wtedy zapewne nie występowała ona pod tą nazwą i nie uzyskiwała idealnie takiej samej formy, jak obecnie, jej zastosowanie było tożsame z tym znanym nam dziś. Szerzej stosowana była w Średniowieczu, jednak wtedy jeszcze pełniła rolę czysto dekoracyjną. Dziś – mimo, że ją również zachowała – wykorzystuje się ją między innymi do:

 • podnoszenia klasy produktu meblarskiego – dzięki okleinie meble zyskują na wartości. Jako że można nią pokryć nawet tańsze ich modele, są one w stanie wyglądać lepiej i… drożej;

 • zwiększania jego wytrzymałości – dzięki okleinie meble nie niszczą się – są odporne na zarysowania i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Owa okleina bierze je na siebie – w razie czego wystarczy dokonać jej wymiany, by cieszyć się meblem „katalogowym”;

 • poprawiania wyglądu i estetyki – dzięki okleinie można w znacznym stopniu modyfikować wygląd mebla, nadając mu charakteru i sprawiając, aby jeszcze lepiej wpisywał się w nasze indywidualne gusta;

 • zwiększania żywotności – z uwagi na fakt, że okleina meblowa chroni meble przed uszkodzeniami i czyni je trwalszymi, pozwala na dłuższe ich użytkowanie – jest więc świetnym wyborem dla wszystkich tych, którzy nie lubią wymieniać mebli zbyt często, a celują w wieloletnie ich użytkowanie;

 • poprawiania odporności na wilgoć – okleina pozwoli meblom pozyskać właściwości antywilgociowe. Umożliwia więc ich wstawienie w miejsca wcześniej dla nich niedostępne, w tym chociażby do łazienki czy też do pralni lub suszarni.

Oczywiście konkretnego zastosowania nie można przypisać każdemu rodzajowi okleiny. Wszystkie jednak dzielą dwie podstawowe cechy: wytrzymałość i trwałość. To właśnie one sprawiają, że okleiny cieszą się tak dużym zainteresowaniem, a nasz sklep oferuje tak duży ich wybór.

Podsumowanie

Nie bez powodu okleiny meblowe cieszą się tak dużym powodzeniem wśród wszystkich posiadaczy starych mebli, które chcą utrzymać w formie i odnowić, ale i nowych, których po prostu nie chcą narazić na zniszczenie. Okleina świetnie radzi sobie z kontaktem z dziećmi, które lubią psuć, niszczyć i broić. Niezależnie od tego, na który jej rodzaj się zdecydujemy, możemy być pewni jej trwałości i wytrzymałości. Właśnie dlatego cieszy się ona tak dużym zainteresowaniem również na łamach naszego sklepu.

Odklejająca się tapeta – co robić?

tapeta do sypialni

Posiadaczom pomieszczeń ze ścianami obklejonymi tapetami zdarza się zmagać się z ich odklejającymi się brzegami. Choć jednak większość osób borykających się  tym problemem uważa, że nie ma możliwości pozbycia się go bez konieczności zrywania całej tapety (lub chociażby jej fragmentu z defektem), rzeczywistość jest inna, a usterkę tę tak naprawdę bardzo łatwo jest naprawić. W tym krótkim poradniku skupimy się na wyjaśnieniu, w jaki sposób to zrobić, a przy okazji wyjaśnieniu, co leży u podstaw zrywającej się tapety.

Dlaczego tapeta się odkleja?

Przyczyn odklejającej się tapety może być mnóstwo, a wszystkie z nich nie są bezpośrednio związane z samą tapetą, a raczej z tym, w jaki sposób została położona. Do przyczyn tych należy między innymi:

 • niewłaściwe przygotowanie powierzchni pod tapetę – ściana, na której znajdzie się tapeta musi zostać nie tylko oczyszczona z pyłu i wszelkiego rodzaju tłuszczu, ale też – a może przede wszystkim – dokładnie wygładzona;

 • źle dobrany lub nieodpowiednio nałożony klej – bardzo często zdarza się tak, że ludzie sięgają po klej nienadający się do konkretnego rodzaju tapety, albo też oszczędzają na wyborze tego słabszej jakości. Zadbajmy o to, aby nasz był przeznaczony do takiej tapety, którą kupiliśmy;

 • niewłaściwy sposób klejenia tapety – klejenie tapety wymaga precyzji oraz odpowiedniego podejścia, wraz z zastosowaniem właściwych ilości kleju (w szczególności na brzegach, które są wyjątkowo narażone na odklejanie). 

Co robić, gdy mamy do czynienia z odklejającą się tapetą?

Walkę z odklejającą się tapetą powinniśmy rozpocząć od dokładnego zidentyfikowania problemu, z jakim się borykamy. Koniecznie przyjrzyjmy się nie tylko fragmentowi, który najbardziej rzuca się w oczy – miejmy na uwadze fakt, że cała tapeta była kładziona w dokładnie ten sam sposób. Skoro więc jeden kawałek się odkleja, być może inne też będą wykazywały tendencję ku temu? Znajdźmy więc wszystkie miejsca, w których zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości – to w ich obrębie będziemy działali, a jednocześnie zaoszczędzimy sobie stresu i problemów w przyszłości.

Jeżeli już wszystkie problematyczne miejsca zostaną przez nas zidentyfikowane, rozchylmy ich brzegi i pozbądźmy się ze ściany wszystkich pozostałych, zapewne częściowo wykruszonych fragmentów kleju – najlepiej będzie skorzystać przy tym z wąskiej szpachelki. Musimy jednak robić to precyzyjnie i uważnie – bardzo łatwo jest bowiem przebić nią samą tapetę. Zadbajmy też o dokładne oczyszczenie ściany, na którą trafi nowy klej. Usuńmy z niej kurz i pył, ale też wszystkie inne cząsteczki – najlepiej przy użyciu suchego pędzla.

Kolejny etap naszych prac naprawczych powinien zakładać nałożenie kleju na odklejone fragmenty – warto sięgnąć po preparat służący właśnie do podklejania tapet, który zazwyczaj występuje w niewielkiej tubce (ułatwiającej jego aplikację). Rozprowadzamy go na odlepionym fragmencie, koniecznie zaczynając od jego środka, a kończąc na brzegach. To właśnie o te ostatnie zadbajmy najbardziej. Dociśnijmy całość przeznaczonym do tego wałkiem, dbając o to, aby dociskane przez nas rogi i krawędzie dokładnie przylegały do podłoża (oraz do fragmentu obok – niedopuszczalne jest pozostawianie nieestetycznej szczeliny), a wewnątrz przyklejonego fragmentu nie tworzyły się bąbelki powietrza. Pamiętajmy też o usunięciu nadmiaru kleju, gąbką lub suchą ścierką – koniecznie zróbmy to bezpośrednio po jego nałożeniu. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy mogli przysporzyć sobie większej ilości problemów. klej do tapet

Poniżej przedstawiamy listę przedmiotów, które z pewnością przydadzą nam się przy pracach naprawczych przy odklejającej się tapecie:

 • odpowiedni klej – w bardzo wielu przypadkach to ten niewłaściwy jest przyczyną odklejania się tapety – upewnijmy się, że ten wybierany przez nas będzie właściwie do niej dopasowany i najwyższej jakości,

 • wąska szpachelka, która ułatwi nam usuwanie pozostałości po starym kleju,

 • miękki pędzel, najlepiej tak duży, jak to tylko możliwe – pozwoli nam efektywnie oczyścić ścianę przed położeniem nowego kleju,

 • specjalistyczny wałek do tapet, za pośrednictwem którego dociśniemy krawędzie tapety w bardzo dokładny i pewny sposób.

Poza samymi najwyższej jakości tapetami, nasz outlet oferuje również solidny i godny zaufania klej. Warto zaopatrywać się w niego właśnie u nas.

Podsumowanie

Choć problem związany z odklejającą się tapetą jest nader częsty, nie jest on czymś, co powinno nas odwodzić od postawienia na nią, a raczej czymś, co powinno skłaniać nas ku wykorzystaniu lepszych materiałów do jej kładzenia. Musimy mieć świadomość, że samo odklejanie tapety nie jest końcem świata, o ile tylko nie uszkodzimy jej w trakcie wstępnych oględzin czy radzenia sobie z tym problemem.

Pamiętajmy, by decydując się na tapetę nie poprzestawiać więc na jej wyborze. Tutaj bowiem mamy absolutną dowolność – mnóstwo ich rodzajów znaleźć można chociażby na łamach naszego outletu. Zadbajmy za to również o to, by zaopatrzyć się w odpowiednie środki do jej położenia. Tak, aby problemy z odklejaniem się jej zdarzały się rzadko, albo też nigdy.

Tworzymy przytulny salon na jesień

tapety ścienne

Nadchodzi jesień – pora roku, w trakcie której (obok zimy) w domu spędzamy zdecydowanie największą część naszego wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że chcemy uczynić nasz salon miejscem jak najbardziej przytulnym, kojarzącym się z ciepłem i pozwalającym nam odpocząć od szarugi na zewnątrz oraz uczynić spadający z nieba deszcz nie nieprzyjemnym, a jeszcze bardziej uzupełniającym atmosferę naszych czterech kątów. Przygotowania do jesieni warto rozpocząć jak najwcześniej, gdyż ta lubi zaskakiwać i choć nie musimy radykalnie zmieniać naszego salonu, możemy wprowadzić do niego nieco odświeżenia. Takiego, które zerwie z pełnym luzu letnim wystrojem, a wprowadzi aranżację ciepłą, przytulną i rzeczywiście gotową na zimniejsze i bardziej przygnębiające dni.

Checklista – które elementy salonu musimy dostosować do jesiennej pory roku?

Choć jesieni większość z nas nie kojarzy z czymś długo wyczekiwanym, może – i powinna – być dla nas czasem zmian. Niewielkich lub dużych, powierzchownych lub dogłębnych, ale zawsze powiązanych z aranżacją naszego salonu. Podobnie, jak nasze nastawienie, ten powinien dostosować się do zmienionych niemal o 180 stopni (w stosunku do lata) warunków pogodowych, pomagając nam w przetrwaniu ich, tworząc przytulną atmosferę, którą zabierzemy ze sobą w kolejną, nieco już milszą (bo bliższą wiośnie, ale też zawierającą w sobie Święta) zimę. Poniżej przedstawiamy krótką listę pięciu elementów aranżacyjnych, które mają największy wpływ na przygotowanie salonu na jesień. Odhaczając je wszystkie będziemy mieli pewność, że zrobiliśmy w tym kierunku absolutnie wszystko, co tylko powinniśmy zrobić.

 1. Pokrycie ściany – ściany są czymś, na co zwraca się największą uwagę bezpośrednio po wejściu do domu czy mieszkania. Pełnią również ważną rolę w salonie, gdyż – ze względu na współczesne trendy aranżacyjne – nie są już zasłaniane mnóstwem mebli. Warto zdecydować się na tapety, gdyż są one w stanie znacznie lepiej stworzyć klimat ciepła i przytulności. W większości sklepów, w tym i naszym, występują w bogatej gamie kolorystycznej, a ich układanie jest łatwe i nie wymaga udziału specjalisty. Tapety, zwłaszcza te z outletu, nie kosztują wiele – zmieniają jednak zdecydowanie najwięcej, a na jesień są istotnym elementem obowiązkowym.

 2. Oświetlenie – przytulność w salonie w dużej mierze jest definiowana przez właściwie dobrane oświetlenie, koniecznie takie, którego natężenie jesteśmy w stanie we właściwy sposób regulować. Zadbajmy nie tylko o oświetlenie główne – postarajmy się móc je wyłączyć na rzecz mniejszych lampek. Całości mogą uzupełniać świece – zapachowe lub zwykłe. Klimat osiągany przy ich zastosowaniu jest niezastąpiony.

 3. Zasłony – zmieniając wystrój ścian nie sposób jest zmienić również i zasłon, które zawsze powinny do nich pasować. Mówi się, że w każdym domu powinno być ich kilka. Warto, abyśmy my do tego się zastosowali, te jesienne wybierając w rytm naszej tapety.

 4. Koce, poduszki i narzuty na sofę – te wszystkie elementy stanowią rzeczy niezbędne do osiągnięcia klimatu ciepła i przytulności. Niech będą nie tylko przyjemne w dotyku, ale i ładnie komponujące się z całym wnętrzem. Nie stawiamy na kontrast – jesienią liczy się stonowanie i uspokojenie.  
 5. Niewielkie dodatki dekoracyjne – jak to się często mówi, diabeł tkwi w szczegółach. Sprawdza się to przy aranżowaniu własnego salonu i dostosowywaniu go do nadchodzącej jesieni. Zadbajmy więc o odpowiadające jej dodatki, które choć nie kosztują dużo, są w stanie naprawdę dużo zmienić. Zwłaszcza, jeśli dopasujemy je do pozostałych dobranych przez nas rzeczy.

Salon uniwersalny czy też sezonowy? tapety salon

Czytając ten artykuł z pewnością wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto sięgać po rozwiązania typowo sezonowe, zamiast stworzyć salon uniwersalny, wyglądający dobrze o każdej porze roku, a zarazem z żadną zupełnie się niekojarzący. Oczywiście, tego typu uniwersalne salony są wciąż w modzie, a przede wszystkim stanowią bardziej ekonomiczne rozwiązanie. W ich przypadku można pokusić się o zmianę zaledwie niewielkich elementów dekoracyjnych w taki sposób, by oddawały klimat tworzony właśnie przez jesień, ale i zachęcały do wieczornych posiedzeń przy kominku lub przy oknie.

Salonu na jesień nie musimy diametralnie zmieniać. Same tapety są w stanie wprowadzić mnóstwo nowego przy jednoczesnym dość niewielkim koszcie całkowitym. Zwłaszcza, jeśli postawimy na te pochodzące z outletu – takiego, jak nasz. Jeżeli zgrabnie ubierzemy to w dodatki, z pewnością efekt będzie zauważalny i odczuwalny.

Podsumowanie

Przygotowania na jesień nie powinny zakładać wyłącznie zakupu cieplejszej kurtki, szalika i czapki, ale również właściwego zaaranżowania salonu i dostosowania go do pory roku, w której zazwyczaj spędza się w nim najwięcej czasu. Nasze prace dostosujemy do możliwości finansowych – nie porywamy się a coś, na co po prostu nie jesteśmy w stanie sobie pozwolić. Postawmy na klimat, ale niekoniecznie taki osiągany za wszelką cenę. Koniecznie jednak coś zmieńmy, by uczynić tę ciężką w życiu każdego z nas porę nieco bardziej znośną.

 

Tapety zmywalne – zastosowanie

tapety do kuchni

Choć mogłoby się wydawać, że tapety już dawno odeszły do lamusa i zostały wyparte przez różnego rodzaju farby, współczesne trendy aranżacyjne coraz częściej ujmują ich zastosowanie w swoim obrębie. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się dziś tapety zmywalne, które są cenione nie tylko za swój nietuzinkowy wygląd, ale też trwałość oraz praktyczność. W tym krótkim artykule skupimy się na tym, jakie zastosowanie mają we współczesnych aranżacjach wnętrz, ale też gdzie sprawdzą się zdecydowanie najlepiej.

Zastosowanie tapet zmywalnych – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Współczesne trendy aranżacyjne zakładają bardzo częste łączenie salonów z kuchniami (w postaci tak zwanych aneksów), zwłaszcza w przypadku mieszkań oddawanych ich właścicielom w stanie deweloperskim. Połączenie tych dwóch pomieszczeń może być kłopotliwe właśnie ze względu na pokrycie ściany. Z jednej strony to powinno być klimatyczne i przytulne, jak przystało na takie obecne w salonie, a z drugiej – wytrzymałe na wilgoć, ścieranie i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. To właśnie w salonach z aneksem kuchennym najlepiej sprawdzą się tapety zmywalne, zapewniające ową wytrzymałość, ale jednocześnie zachowujące dowolność pod względem aranżacyjnym. Duże pomieszczenia to jednak nie wszystko – tego typu tapety znajdują swoje zastosowanie również w:

 • przedpokojach – to one narażone są na największe zabrudzenia – zwłaszcza jeśli często odwiedzają nas goście, a my sami mamy w domu psa; sprawdzają się również w sezonie jesienno-zimowym, w którym jesteśmy najbardziej zagrożeni wnoszeniem brudu z zewnątrz;
 • łazienkach – w tych pomieszczeniach, z uwagi na odporność na wilgoć, najbardziej sprawdzą się grube zmywalne tapety (w szczególnie te winylowe);
 • pokojach dziecięcych – dzieci są najbardziej skore do psot i nieszablonowych zabaw, które mogą skończyć się brudną ścianą – zmywalna tapeta pozwoli zapanować nad efektami tego typu zabaw;
 • kuchniach wolnostojących – choć wcześniej wspomnieliśmy już o aneksach kuchennych, tapety doskonale radzą sobie również w standardowych kuchniach, w obrębie których ściany są szczególnie narażone na występowanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń, mających swój zalążek w przygotowywanych w ich obrębie posiłkach.

Ogólnie rzecz ujmując, tapety zmywalne sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach najbardziej eksploatowanych i narażonych na zbieranie się brudu na ścianach. To tam najbardziej doceniona zostanie właśnie ich zmywalność. Nic jednak nie ogranicza nas do sięgania po nie wyłącznie w ich obrębie – można nimi pokryć ściany w absolutnie każdym pomieszczeniu, dając sobie tym samym szansę na jego szybkie odświeżanie.

Dlaczego tapety zmywalne są tak chętnie wybierane?

Dzisiejsze tapety zmywalne łączą w sobie praktyczność z bardzo wysoką estetyką – nie każą nam więc wybierać między tymi dwoma elementami, zgrabnie łącząc je w całość. Swoją popularność, również w obrębie naszego sklepu, zawdzięczają przede wszystkim swojej głównej właściwości – właśnie zmywalności. W przypadku zabrudzenia tego typu tapety, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką, by po prostu się go pozbyć – szybko, łatwo i skuteczne. Taką właściwość zawdzięczają nowoczesnym technologiom, które zapewniają im odporność nie tylko na kontakt z wodą, ale i mycie, a nawet szorowanie, każde z których nie wywołuje żadnych szkód dla powierzchni. tapety do salonu

Z uwagi na swoją praktyczność, tapety zmywalne potrafią służyć nam długimi latami – nie musimy wymieniać ich regularnie i często. Zachowują swój pierwotny wygląd przez bardzo długi czas. Nawet jeśli nie ubrudzimy ich w sposób znaczący, mycie ich może stać się częścią naszego generalnego sprzątania, a uzyskiwane za jego sprawą odświeżenie pozwoli nam cieszyć się ich oryginalnym wyglądem. Długowieczność zawdzięczają również swojej wytrzymałości, która znacznie przewyższa tę znaną ze standardowych farb oraz chociażby płytek, bardzo wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne .

Plusem tapet zmywalnych jest też fakt ich ogromnego zróżnicowania – można je kupić w wielu różnych wzorach i kolorach. Podobnie zresztą, jak ich papierowe odpowiedniki. Plusem jest też fakt, że kładzie się je w sposób bardzo prosty – w przeciwieństwie do płytek (które często widnieją w łazience czy kuchni), możemy się go podjąć samodzielnie, bez obawy o to, że zrobimy coś źle.

Po tapety zmywalne bardzo często sięga się również ze względu na ich niską cenę, nieporównywalną z ceną ich alternatyw – płytek czy farb. Cena ta jest jeszcze bardziej zredukowana ze względu na dostępność tapet w outletach, takich, jak nasz. To właśnie my oferujemy bardzo bogaty ich wybór przy zachowaniu nienagannej jakości, ale i mocno konkurencyjnych cen – zwłaszcza w porównaniu do tych katalogowych .

Podsumowanie

Tapety powoli wracają do łask i stanowią obiekt zainteresowania nie tylko zwolenników klasyki, ale i tych pragnących utrzymać klimat nowoczesności we własnym mieszkaniu czy domu. Nie dość, że można je dostosować pod względem wyglądu do własnych potrzeb i gustów to jeszcze stanowią opcję praktyczną, wytrzymałą i trwałą. Taką, która jest nam w stanie posłużyć przez długie lata. Właśnie dlatego warto się nimi zainteresować – bogatą ich selekcję prezentujemy na łamach naszego outletu, gwarantując niskie ich ceny i bezsprzeczną jakość.

Kilka faktów o tapetach do malowania

tapety do malowania

 

Tapety każdemu z nas kojarzą się z pokryciem ściany papierowym (lub też innym) materiałem o z góry określonym wzorze oraz specyficznej fakturze. Tymczasem jednak istnieją na świecie takie, które stanowią zaledwie (albo też „aż” – zależnie od tego, w jaki sposób się do tego podchodzi) podstawę do dalszych działań z pokryciem ścian. Mowa tutaj o tapetach do malowania. To właśnie o nich opowiemy w naszym artykule, przedstawiając szereg faktów na ich temat, które są istotne, a przez wielu ignorowane.

Fakty na temat tapet do malowania

Choć nie do końca doświadczonym w aranżacji wnętrz i pracach remontowych osobom mogłoby się wydawać, że tapety przeznaczone do malowania nie odznaczają się niczym szczególnym i że już po usłyszeniu ich nazwy mogą śmiało powiedzieć, czym tak właściwie się cechują, istnieje sporo rzeczy na ich temat, do których ciężko jest dojść samemu po zaledwie usłyszeniu ich nazwy. Poniżej przedstawiamy pięć faktów, które trzeba wiedzieć na temat tych tapet przed sięgnięciem po nie (lub odrzuceniem ich na rzecz innego rozwiązania).

1. Tapeta do malowania maskuje niedoskonałości ściany

Po tapety do malowania sięgają przede wszystkim osoby mające do czynienia ze starym budownictwem, w którym stan ścian pod wieloma względami odbiega od ideału, ale – mimo tego – nie są w stanie zdecydować się na generalny remont, konieczny do jego poprawienia. Grube tapety idealnie maskują wszelkie mankamenty powierzchni, a jednocześnie stanowią barierę w ich pogłębianiu się. Są więc środkiem bardzo tanio (w szczególności przy kupowaniu w outlecie, takim, jak nasz) i szybko odświeżającym wnętrze i ograniczającym koszty związane z tymże odświeżeniem.

2. Tapetę do malowania można pokrywać farbą wielokrotnie

Inwestując w tapetę do malowania stawiamy na produkt gotowy do tegoż malowania – możemy do niego przystąpić bezpośrednio po jej położeniu. Co jednak najważniejsze, jest ona w stanie przyjąć kilka warstw farby (choć zależy to przede wszystkim od jej grubości), co pozwala na eksperymentowanie z kolorami i zmienianie ich, chociażby z roku na rok.

3. Tapety tego typu występują w wielu wariantach

Nie jesteśmy zmuszeni do tego, by kupować tapetę o gładkiej powierzchni. Zawsze możemy postawić na taką z wypukłym wzorem, który w przypadku tapet do malowania może pozwolić na osiągnięcie ciekawego efektu imitującego tynk strukturalny czy gipsową sztukaterię. Przez to właśnie możemy docenić nie tylko techniczny, ale i czysto dekoracyjny aspekt tapet do malowania. 

4. Istnieje kilka rodzajów tapet do malowania

Decydując się na tapety do malowania musimy zdawać sobie sprawę z tego, że występują one w kilku różnych odmianach. Choć można je nabyć w postaci papierowej i winylowej (czyli, po prostu, standardowej), najchętniej wybierane, bo i najlepiej przystosowane właśnie do tego zastosowania wydają się być te z włókna szklanego oraz tak zwana raufaza.

Raufaza jest tapetą złożoną z kilku warstw papieru, między którymi są umieszczone wióry drewniane, zwiększają jej trwałość, ale i nadające jej charakterystycznej chropowatej struktury. Tapety z włókna szklanego z kolei przypominają bardzo grubą tkaninę, solidną i bardzo wytrzymałą.

5. Wymagają użycia specjalnego kleju do ich położenia

Tapety do malowania bardzo często odznaczają się dużo większą masą od tych standardowych, papierowych. Właśnie dlatego ich kładzenie wymaga od nas zastosowania nie tylko odpowiednich narzędzi, ale i właściwego kleju, który będzie w stanie je utrzymać.

tapety zmywalne

Jak pomalować tapetę?

Malowanie przeznaczonej do tego tapety wymaga od nas uprzedniego jej położenia (co jest dość oczywiste) i zastosowania odpowiedniego rodzaju farb. Mowa o farbach dyspersyjnych, zarówno akrylowych, jak i lateksowych. To te drugie są polecane w pomieszczeniach często eksploatowanych, gdyż są ścieralne i zmywalne. Często trafiają więc do kuchni czy łazienki. Farby akrylowe są tańsze, jednak nieodporne na zmywanie – zdają egzamin w sypialni czy salonie, gdzie nie są poddawane działaniu warunków uważanych za ekstremalne.

Samo malowanie powinniśmy rozpocząć od zagruntowania powierzchni (najlepiej podkładem polecanym przez producenta konkretnej farby). Malowania możemy się podjąć przy użyciu wałka z nieco dłuższym włosiem – to pozwoli nam dostać się do zakamarków ciężej dostępnych. Zwłaszcza, jeśli nasza tapeta zawiera w sobie wzory i nie jest gładka – jest wtedy bardziej wymagająca od osoby podejmującej się malowania.

Podsumowanie

Choć tapety ścienne powoli wracają do łask, wciąż nie są czymś bijącym rekordy popularności. Mimo wszystko jednak stanowią świetną opcję dla osób poszukujących rozwiązania trwałego, wytrzymałego i takiego, które posłuży im długimi latami, będąc pokryciem łatwym w eksploatacji i ewentualnym modyfikowaniu pod względem kolorystycznym. Takie są właśnie tapety do malowania, których bogatą selekcję znaleźć można również w naszym outlecie. Ich proste położenie, gotowość na przyjęcie co najmniej kilku warstw farby oraz dowolność w personalizacji sprawiają, że są zawsze świetnym wyborem. Niezależnie od naszych planów związanych z aranżacją konkretnego wnętrza.


Szybkie i bezpieczne płatności online